Ziraat Bankası’na Alman kayyım: 50 yıllık bankacılık tarihinde bir ilk

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Üç kamu mevduat bankasnıdan biri olan Ziraat Bankası’nın Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Ziraat Bank International AG’de tespit edilen usulsüzlükler dolayısıyla Alman BDDK’sı (BaFin) tarafından “Özel yetkili genel müdür (Sonderbaeuftagte Geschaeftsführer)” tayin edileceğin belirtildi. Yeni genel müdür bir tür kayyım gibi çalışacak. Söz konusu karar Almanya’daki 50 yıllık bankacılık tarihinde bir ilk olacak.

Özel yetkili genel müdür, tamamen dokunulmaz ve herhangi bir parti, grup ya da şirket etkisinden uzak olacak. Görevden alınamayacak ve BaFin haricinde kimseye hesap vermeyecek. Züper yetkili genel müdür, bir Alman, Türk ya da bir finans denetleme şirketi de olabilecek.

BaFin’in, Ziraat Bank’a ceza kesmeden önce uyardığı ve yaklaşık iki yıldır Ziraat’in bu uyarıları dikkate almadığı, yapılan “ikinci denetimin” akabinde bu cezaların devreye alındığı belirtiliyor.

KIVANÇ ÜNAL GÖREVDEN ALINACAK

BaFin’in Ziraat Bank’ta iki genel müdür olması gerekirken, görevde olan tek genel müdür Kıvanç Ünal’ı da görevden alması bekleniyordu. Ancak bunun genel müdürlük tamamen boşalmasın diye şimdilik bekletildiği tahmin ediliyor.

Ziraat Bank International’ a karşı devam eden denetimlerin de sona ermediği vurgulanıyor.

Almanya’nın Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BaFin), özel yetkili genel müdür göndermesini engellemek isteyen Türkiye, “headhunter” ismi verilen özel üst düzey personel bulan şirketleri görevlendirdiği, onların da çeşitli kişilerle temasa geçip “Ziraat’e ilan yoluyla genel müdür aramaya başladığı” öğrenildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAlman BDDK’sı, Ziraat Bankası’na kapatmaktan beter cezalar verdi​

    d“Almanya, Ziraat Bankası’nın hesap hareketlerinde tutarsızlık tespit etti”​
Türkiye’nin gönderdiği 4 genel müdür adayının da “risk yönetimini bilmemesi, Avrupa’da hiç çalışmamış olması, krediler alanında tecrübesinin olmaması, bankacılıkla ilgili bilgisinin bulunmaması” gibi sebeplerle reddedildiği belirtiliyor.

BaFin, Ziraat Bank AG’nin “Varlık Barışı” diye Türkiye’ye yüz milyonlarca euro transfer ettiğini, hesap hareketlerinde uyumsuzluk olduğunu tespit etmişti.
 
Üst