Yolcu taşıma lisansı ve ihale aldığı TCDD’ye genel müdür oldu

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
19 Şubat 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Ali İhsan Uygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla 4 Eylül 2021 tarihi itibariyle görevden alındı.

Uygun’un yerine ise ise Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik atandı. 1993 yılından bu yana ticari faaliyet gösteren Sun Group, 28 Aralık 2020’de Ulaştırma Bakanlığı’ndan demiryolları için Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan şirket olmuştu.

Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon euro tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarını yürüten şirketin başındaki ismin devlet kuruluşu olan TCDD’nin başına getirilmesi dikkati çekti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d‘Damat bey Kısıklı’daki korumalı ve AKP’lilerin oturduğu lüks siteye taşındı’​

    dErdoğan, eski Sabah yazarını 1 yıl bile dolmadan görevden aldı​

    d“Ayşe Teyze” yine dolar topluyor​
TCDD ZARAR REKORU KIRIYOR

Yıllardır bütçesi kara deliğe dönüşen TCDD’nin zararı AKP iktidarında katlanarak arttı. Yıllardır zarar etmesi sebebiyle TCDD’nin kaynak ihtiyacı bakanlıkların bütçesinden yapılan transferlerle karşılanıyor. TCDD, 2020 yılında 3,8 milyar Türk Lirası zarar etmişti.

Görevden alınan Ali İhsan Uygun, kurumun bu yıl 3,2 milyar lira zarar etmesini beklediklerini ifade etmişti.
 
Üst