Yatırım dahisinden “altın” tavsiye

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Piyasalarda risk iştahının azaldığı bir dönemde ünlü yatırımcı Mark Mobius “altın” tavsiyesinde bulundu.

Mobius, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için uygulamaya geçirilen görülmemiş boyuttaki teşvikleri takiben kurlarda devalüasyonun kaçınılmaz hâle geldiğini belirterek, yatırımcıların portföylerinin yüzde 10’unu fiziki altına ayırmaları gerektiğini söyledi.

Bloomberg’in haberine göre Mobius, tarihteki en yüksek seviyeye çıkan para arzı dikkate alındığında 2022 yılında küresel ekonominin önünde en önemli riskin kur devalüasyonu olacağını kaydetti.

“FİZİKİ ALTINA SAHİP OLMAK ÇOK DAHA İYİ OLACAK”

“Hükûmetlerin tüm altına el koyma tehlikesi olmaksızın hemen erişebileceğiniz fiziki altına sahip olmak çok daha iyi olacak.” diyen Mobius’un son çıkışı “altında yükseliş hızlanabilir” şeklinde yorumlandı.

Koronavirüs salgını dolayısıyla yatırımcıların güvenli limanları tercih etmesi sebebiyle altının ons (31,10 gram) fiyatı geçen sene 2 bin 74 dolara kadar tırmanarak tarihteki en yüksek seviyeye yükselmişti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dIMF uyardı: 2013’ün tekrarı piyasalar için felaket olur​

    dDoların patronu konuştu, altın fırladı​

    dÖnde gelen Amerikan bankası Wells Fargo: Dolar 10 TL olacak​
2021 yılında ise altın fiyatı yüzde 5’e yakın değer kaybetti. Bloomberg verilerine göre 12 ayda altın odaklı pozisyonlar yüzde 8,5 azaldı.

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarına sene sonuna doğru başlayabileceğine dair mesajlarının etkisi ile altın 1.820 dolara kadar çıktı. Türkiye saati ile 11.00’de ons 1.817 dolar.
 
Üst