Yabancılar böyle kazanıyor: Dövizi yüksekten sat, dipten topla ve git

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Dünyanın en yüksek faizini veren ülkeler arasında 7’nci sırada bulunan Türkiye, yabancı yatırımcıların tatlı kâr kapısı hâline geldi. Türkiye, Polonya, Şili ve Peru gibi gelişmekte olan ülkelerde yüksek faiz için yüksek kurdan döviz bozduran ve bu ülkelerin hazine tahvillerini para yatıran yatırımcıların keyfi yerinde.

Bloomberg’de yer alan analizde, “Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması, ABD’de faiz artışı için acele edilmeyeceğine dair güvence verdi. Bu, gelişmekte olan piyasalarda carry trade’i yeniden ateşleyecek.” denildi.

Tüm dünyada yükselen enflasyon ile birlikte gelişmekte olan ülke merkez bankaları da faiz artırmaya başlarken Barclays’den Michel Vernier, “Yatırımcılar Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerde ağızları sulandıran getiriler keşfedebilirler. Bu daha başlangıç.” ifadelerini kullandı.

Carry trade “düşük faiz getiren bir para biriminden borçlanıp krediyi yüksek faiz getiren bir para birimine yatırmak” olarak tanımlanıyor. Türkiye’ye kur yüksekken gelip, kur düşünce dövize geçen ve sıcak para yöneticileri aynı taktikle milyonlarca dolar kazanıyor.

AMERİKA’DA 10 YILLIK FAZ YÜZDE 1,30, TÜRKİYE’DE HAFTALIK YÜZDE 19

Ekonomist Atilla Yeşilada, carry trade yapmanın riskinin çok düştüğünü belirterek, “ABD’de 10 yıllık tahvilin faizi yüzde 1,30. O yüzden Türkiye’ye değil, tatlı kâra geliyorlar. Hesaplamalarıma göre 14 Haziran’dan beri Türkiye’ye 2 milyar doların üzerinde bir yabancı yatırım girişi var.” dedi.

Enflasyonun ağustos ayında yüzde 19,25’e yükselmesiyle birlikte piyasalar Merkez Bankası’nı (TCMB) takibe aldı. Getiride reel faiz sözü veren TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyonun yüzde 19 olan politika faizini aşmasından sonra atacağı adımlar bekleniyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d8,28 TL’den herkes dolar topladı​

    dBitcoin 51 bin doların üzerinde​

    d“Demek ki dolar 8,80 TL’yi geçecek”​
Kavcıoğlu’nun geçen hafta yaptığı açıklamaların yakın tarihte bir faiz indirimi olacağına yönelik mesajlar olarak değerlendirilmesi de para politikasına dair endişeleri büyüttü.
 
Üst