Volkswagen’in yeni elektrikli sedanı ilk kez görücüye çıktı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Büyük otomobil markaları elektrikli araçlar üzerindeki araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamalarını arttırdı. Çevre kirliliğinden dolayı elektrikli otomobile yönelen BMW, Renault, Toyota gibi dev firmalarla rekabet eden Volkswagen, Passat boyutlarındaki ve tasarım olarak Passat’a benzeyen elektrikli sedan modelini tanıttı. İsmi henüz belli olmayan modelin 2023 yılında yollarda görmemiz muhtemel.

Almanya’nın otomobil devlerinden biri olan Volkswagen, elektrikli araç ve otonom sürüş teknolojilerine 2026 yılına kadar 73 milyar Euro kaynakla destekleyeceğini duyurmuştu. Volkswagen 2020 yılında bu teknolojiye ayıracağı kaynağı 60 milyar Euro olarak belirtmişti. Volkswagen, bu kaynağın ilk meyvelerini 2023 yılında çıkartacağı ilk elektrikli sedan aracıyla toplamak istiyor.

VOLKSWAGEN’NİN 2030 HEDEFİ YÜZDE 60’LIK ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİMİ

Şu an dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen tüm Ar-Ge çalışmalarına harcamayı düşündükleri 150 milyar Euro’luk miktarın yarısını elektrikli araçlara aktarmaya karar verdi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAB’den Volkswagen ve BMW’ye 1 milyar dolar ceza​

    dVolkswagen: Türkiye’de fabrikayı siyasi durum nedeniyle kurmadık​

    dVolkswagen’a misilleme: Talimatla makam araçları değiştiriliyor​
Volkswagen Group’un elektrikli otomobil çatısı altında olan firmalar daha çok hibrit araçlar, e-mobilite, otonom sürüş, yazılım temelli araçlar gibi teknolojilere Ar-Ge ayırırken, Volkswagen 2030 hedefini yükselterek tüm geliştirdiği araçların yüzde 60’ını elekrikli ya da hibrit olarak üretmeyi planladığını duyurdu. Şirketin geçtiğimiz yıl bu yönde aldığı karar yüzde 40’tı. 2023 yılında çıkacak olan elektrikli sedan aracın özellikleri hakkında ise henüz net bir açıklama yapılmadı. Hatırlanacağı üzere Volkswagen, Türkiye’de yaşanan siyasi nedenlerden ötürü fabrika kurmaktan vazgeçmişti.
 
Üst