Neler yeni

Tıp fakültesinin yıllık ücreti 100 bin TL

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
11,759
Vakıf üniversiteleri 2021-2022 yılı öğrenim ücretlerine yüzde 25 zam yaptı. Zamlı tarife ile tıp fakültelerinde yıllık ücret 100 bin TL’yi aştı.

Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi olan Melisa Kaçar, ücret artışları sebebiyle hayal kırıklığına uğradığını belirterek “1’inci sınıfta ödediğimiz ücret 36 bin TL iken, bu yıl 82 bin TL ödedik. Üç yılda iki katından daha fazla zam yapıldı. Böyle bir artışın olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi.” ifadelerini kullandı.

“VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN ÖNCELİĞİ YÜKSEK KÂR”

Öğrencilerin müşteri gibi görülemeyeceğini vurgulayan Eğitim-Sen Başkanı Necla Kurul, Cumhuriyet’e verdiği mülakatta, “Anayasamızda vakıf üniversiteleri ile ilgili ‘kamu hizmetine tabidir, kâr amacı gütmez’ ibaresi yer alıyor, kanun koyucu bunu bu şekilde tanımlıyor. Ancak vakıf üniversiteleri kârı önceliyor, kamu hizmeti vermek ikinci planda kalıyor.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dYüz binlerce öğrenci bunları soruyor: Üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır, e-kayıt yeterli mi, yurt ve burs başvuruları başladı mı?​

    dRektörün Ege Üniversitesi kampüsüne açtığı kaçak kafelere yıkım kararı​

    dVakıf üniversitesi ‘babası KHK’lı’ diye YKS’de ilk 100’e giren öğrenciyi burslu kaydetmedi​
Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) verilerine göre vakıf üniversitelerinin sayısı 76’ya yükseldi. Üniversite sayısındaki artışa karşın birçok vakıf üniversitesinin kontenjanları boş kaldı.
 
Üst