Türkiye enflasyonda Euro bölgesini 7’ye katladı: Türkiye ve AB’de oranlar kaç?

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü İyidere-İkizdere Yolu ve Tünelleri Açılış Töreni’nde yükselen enflasyon oranları hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Enflasyon sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu’’ açıklamasını yaptı. Euro bölgesinin de enflasyon oranlarıyla boğuştuğunu savunan Erdoğan, Türkiye’de açıklanan oranların Avrupa’yı neredeyse 7’ye katlamasıyla alakalı herhangi bir açıklamada bulunmadı. Peki, Euro bölgesinde 2021 yılında gerçekleşen enflasyon oranları ne kadar? Türkiye’de durum ne?

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verileri ışığında Türkiye’deki enflasyon oranları Ağustos ayında Avrupa ülkeleri arasındaki en yakın rakibi Estonya’yı neredeyse 4’e katlamış durumda. Avrupa Birliği’nin (AB) küçük ülkeleri arasında yer alan Estonya’da Ağustos ayında enflasyon oranı yüzde 5 olarak açıklandı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ekonomik olarak son dönemde zorlanan Estonya’da 2021 yılının Ocak ayında enflasyon oranı yüzde 0.3 olarak açıklanmıştı.

ERDOĞAN’IN SAVUNMASININ İÇİ BOŞ: ENFLASYONDA RAKİPLER AFRİKA’DAN

TÜİK’in 3 Eylül Cuma günü açıkladığı enflasyon verilerine göre, Türkiye’de tüketici enflasyonu Ağustos ayında beklentilerin üzerinde yüzde 19.25 seviyesinde açıklandı. Bu alanda dünyada enflasyon oranlarının en yüksek olduğu ilk 15 ülke arasında yer alan Türkiye’nin önünde yer alan bazı ülkeler ise şu şekilde: Venezuela (yüzde 2 bin 720), Sudan (yüzde 473), Lübnan (yüzde 101), Surinam (yüzde 54), Suriye (yüzde 52.4), Zimbabve (yüzde 50.2), Etiyopya (yüzde 30.4) ve Zambiya (yüzde 24.4).


Türkiye’de enflasyon oranlarında tarihi zirve 2018 yılının Ekim ayında yüzde 25.24 ile görülmüştü. Türkiye’de 2005’ten bu yana bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon oranlarına bakıldığında, Ağustos 2021 bu süre zarfındaki en yüksek 9. enflasyon oranı. Son 28 ayın ise en yüksek yıllık fiyat düzeyi değişimi olarak kayıtlara geçti. Enflasyon oranlarında ekonomik krizlerle, iç savaşlarla boğuşan ve Afrika ülkeleri ile mücadele eden Türkiye’de 2021 yılının Ocak ayında açıklanan oran ise yüzde 14.97 olarak açıklanmıştı. Böylece son 8 ayda enflasyon oranları yüzde 4.28 puan artış gösterdi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTürkiye enflasyonun şampiyonlar liginde​

    dErdoğan: Enflasyon sadece bizim değil, tüm dünyanın sorunudur​

    dGörevi bırakmaya hazırlanan Merkel’in ekonomi karnesi nasıl?​

    dEnflasyonun en yüksek olduğu ülkeler: Avrupa’da ekside, Türkiye’de yüzde 14​
TÜRKİYE, EURO BÖLGESİNİ NEREDEYSE 7’YE KATLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü yaptığı açıklamada, “Euro Bölgesi son 10 yılın en yüksek enflasyonu ile baş etmeye çalışıyor” dedi. Türkiye’de yükselen enflasyon oranlarını Euro bölgesini işaret ederek savunan Erdoğan’ın sözünü ettiği enflasyon oranı Euro Bölgesinde Ağustos ayında sadece yüzde 3 olarak gerçekleşti. 2021’de salgın sebebiyle üretim ve tedarik zincilerindeki aksaklıklar sebebiyle bütün dünyada yükselişe geçen enflasyon başta Almanya olmak üzere birçok Avro Bölgesi ülkesinde yükselişe geçti. Eurostat’ın verilerine göre, Ağustos ayında Euro Bölgesi’nde Ağustos ayında enflasyon oranı yüzde 3 olarak gerçekleşti.


Pandemiden en fazla etkilenen kıtaların başında gelen Avrupa’da 2021 yılının Ocak ayında birçok ülke eksi enflasyon açıklarken, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon oranı ise sadece yüzde 0.9 oranında gerçekleşti. Söz konusu ayda Türkiye’nin enflasyon oranı ise yüzde 15 olarak açıklanmıştı. Ağustos 2021 tarihinde açıklanan oranlara bakıldığında ise Türkiye, Euro Bölgesini 7’ye katlamış durumda. Avro Bölgesinde yer alan bazı ülkelerin enflasyon oranları şu şekilde: Yunanistan (yüzde 1.2), Fransa (yüzde 2.4), Malta (yüzde 0.3), Almanya (yüzde 3.9) ve Portekiz (yüzde 1.3)
 
Üst