Türkiye’de çalışanların yüzde 64’ü işini kaybetme korkusu yaşıyor, dünyada durum ne?

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) hazırladığı rapora göre, 2019 yılında dünyada çalışan yetişkinlerin yarısından fazlası işlerini kaybetme korkusu yaşıyor. 27 ülkenin yer aldığı araştırmada, halen bir işte çalışan insanların yarısından fazlası önümüzdeki bir yıl içerisinde işlerini kaybetmekten korktukları söyledi. Türkiye’de bu oran yüzde 64. Peki, işini kaybetme korkusunu en az yaşayan ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

Koronavirüs pandemisinin ekonomik etkileri devam ederken, ülkelerde alınan kısıtlamalar ve önlemler neticesinde birçok çalışan işlerini kaybetti. Covid-19 krizi sonrası hükümetler, ülke ekonomilerini sürdürülebilir hale getirmek ve iş kayıplarını önlemek adına uzun vadeli desteklerini sürdürmenin yollarını arıyor. WEF’in yaptığı araştırmaya göre, 2019 yılında işini kaybetme korkusunu en derinden hisseden ülke Rusya oldu. Rusya’da çalışanların yüzde 75’i işlerini kaybetme endişesini yaşıyor. Türkiye ise 27 ülke arasında 8. sırada yer aldı.

TÜRKİYE’DE NEREDEYSE HER 3 ÇALIŞANDAN 2’Sİ ENDİŞELİ

Türkiye’nin de dahil olduğu ve 27 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 19’u işlerini kaybetme korkusunu çok ciddi şekilde yaşıyor. İşini kaybetme korkusunu biraz yaşayanların oranı ise yüzde 45 olarak açıklandı. Türkiye’de çalışan yetişkinlerin yüzde 64’ü işini kaybetme korkusu yaşıyor. Bu oranla Türkiye, araştırmaya dahil olan 27 ülke arasında endişenin en yüksek olduğu 8’inci ülke konumunda.


İşini kaybetme endişesini en fazla yaşayan ülke ise Rusya oldu. Rusya’da çalışan her 4 kişiden 3’ü işini kaybetme korkusu yaşıyor. WEF’e göre işini kaybetme endişesini en fazla hisseden diğer ülkeler şu şekilde: İspanya (yüzde 73), Malezya (yüzde 71) ve Meksika (yüzde 68).


Bu haberler de ilginizi çekebilir:


d Avrupa’da üç kişiden biri zaman baskısı altında çalışıyor; en az baskı Türkiye’de​d Anket: Yüzde 47 ‘ekonomi çok kötü’ dedi, yüzde 50 işi için endişeli​d Türkiye işsizlikte Avrupa üçüncüsü: Türkiye’de işsizlik AB’nin 2 katı​

EN KORKUSUZ ALMANLAR

Ipsos adlı araştırma şirketi ile ortak yürütülen çalışmaya göre, önümüzdeki 12 ay içerisinde işini kaybetmekten en az korkan ülke Almanya oldu. Çalışan yetişkin Almanların sadece yüzde 26’sı işini kaybetme korkusu yaşarken, onların en yakın takipçisi ise İsveç oldu. WEF’e göre en kaygısız ülkeler ise şu şekilde: İsveç (yüzde 30), Hollanda (yüzde 36) ve ABD (yüzde 36).

Türkiye Haziran ayında Avrupa ülkeleri içinde işsizliğin en yüksek olduğu üçüncü ülke oldu. Türkiye’deki işsizlik oranı Avrupa Birliği (AB) ortalamasının neredeyse 2 katına eşit.

​​
 
Üst