Neler yeni

Porsche krize geçici çözüm buldu: Kukla çip

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
18,667
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında üretim ve tedarik zincirleri koptu. Otomotivden beyaz eşyaya kadar onlarca sektörde çip (yarı iletken) temini zorlaştı. Krizin 2022 yılında da devem edebileceği belirtiliyor.

Toyota’dan Volkswagen grubuna kadar pek çok üretici önceki haftalarda üretimlerini geçici olarak durduracaklarını açıklamıştı.

Toyota, 14 fabrikasında üretime ara vereceğini açıklamıştı. Son olarak Fiat, Peugeot, Citroen ve Opel’i bünyesinde bulunduran “Stellantis” bir açıklama yaparak, üç marka için tek çatı altında ticari araç üreten Sevel fabrikasında üretimin duracağını bildirdi. Daimler Grubu da kervana katıldı.

TAM KAPATASİTE İLE ÇALIŞMAK DA ÇÖZÜM OLMADI

Alman Porsche, üretimin aksaması için bazı modellerde “kukla” çipler kullanıyor. Şirketin genel müdürü Oliver Blum, “plasebo çipleri” diye nitelenen çiplerin daha sonra servislerde gerçekleriyle değiştireceklerini kaydetti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dToyota çip krizi nedeniyle üretime ara verecek​

    dUzayabilen otomobil​

    dIMF uyardı: 2013’ün tekrarı piyasalar için felaket olur​
Müşterileri arasında Toyota, Ford ve Honda’nın bulunduğu Japon çip üreticisi “Rohm”, krizin 2022’de de süreceğini kaydederken, kapasite artırımı için yatırımlara başladığını, ancak devreye girmesinin zaman alacağını bildirdi.

2020 yılı eylül ayından bu yana tam kapasite çalıştıklarını belirten Rohm, buna rağmen artan siparişlere yetişemediklerini de vurguluyor.
 
Üst