Piyasalarda yeni krizin ayak sesleri

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) aylık 125 milyar dolar tutarında tahvil alımını kademeli olarak azaltmaya hazırlanması “ucuz dolar dönemi bitiyor” tartışmasını alevlendirdi. Citigroup ABD Hisse Baş Stratejisti Tobias Levkovich, S&P 500 için düşüş eğiliminin arttığını kaydetti.

ABD Borsaları dün karışık bir seyir takip etti. Dolar ve tahvil getirileri beklentilerden zayıf gelen özel sektör istihdam verisi sonrası düştü.

Bloomberg anketinde 625 bin artış öngörülen ağustos ADP özel sektör istihdamında yükseliş 374 binde kaldı. ABD Markit İmalat PMI ağustosta 61,1 ile tahminlerin hafif altında kalırken, ISM imalat endeksi ise 59,9 ile beklentinin üzerinde açıklandı.

TAHVİL GETİRİSİ YÜZDE 1,30’UN ALTINDA

Dow Jones günü yüzde 0,14 düşüşle, S&P 500 yatay, Nasdaq 100 de yüzde 0,19 yükselişle tamamladı. Teknoloji hisselerinin yükselişine destek verdiği Nasdaq 100 rekor kırdı.

Çarşamba 1 baz puan düşüşle yüzde 1,29’dan kapanan Ameriken 10 yıllık tahvil getirisi yeni işlem gününde yüzde 1,30’un biraz üzerinde.

Bloomberg Dolar Endeksi ise dünkü yüzde 0,19’luk düşüş sonrası yatay. ABD vadeli endeksleri karışık seyrederken, Cuma günkü kritik tarım dışı istihdam verisi öncesi bugün TSİ 15:30’daki haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek.

ASYA BORSALARINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Asya’nın gündeminde Çin yönetiminin kısıtlayıcı düzenlemelerinin tepe yapmış olabileceği beklentisi ve Çin Merkez Bankası’nın, orta ve küçük ölçekli şirketlere kredi vermeleri için fonlama sağlayacağını açıklaması var.

Bu sabah Japon Nikkei ve Hong Kong Hang Seng endeksleri sırasıyla yüzde 0,33 ve yüzde 0,15 yükseliyor, Çin CSI 300 ise yüzde 0,28 düşüşte.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBüyüdükçe fakirleşiyoruz: Kişi başına gelir 611 dolar azaldı​

    dUtandıran dünya rekoru​

    d‘TL’den çıkma’ kararı alan Deutschebank: Dolar 9 lirayı geçecek​
Citigroup Inc.’in ABD Hisse Baş Stratejisti Tobias Levkovich, bu yıl ve hatta gelecek yıl için öngördüğü seviyeleri çoktan aşan S&P 500 endeksinde düzeltme olacağını belirtti.

Tahminlerinde kayda değer hatalar yaptığını kabul eden Levkovich, bununla birlikte S&P 500 endeksinin bu yılı 4 bin seviyesinde kapatacağı, 2022 yılı haziran ayına kadar 4 bin 350’ye çıkacağı görüşünde değişiklik olmadığını ifade etti.

“Temkinli duruşun hatalı çıkması birini işinden edebilir” diyen Levkovich, “Yine de analitik sürecimizin arkasında durmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi.
 
Üst