Neler yeni

Panik ve korku satışı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
69,115
GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
JPYJaponya - Resmi Tatil
CADKanada Federal Seçimleri
Çin Resmi Tatil
17:30TRYMerkezi Hükümet Borç Stoku (Ağu) 2.032,3B
04:30AUDPara Politikası Toplantı Tutanakları“PİYASANIN ROTASI”

Panik ve Korku Satışı…


Corona virüsünde güncel durum; vaka sayısı 228,580,602 – ölü sayısı 4,692,928 kişiye ulaşmıştır.

Fed haftasında alışık olunmadığı şekilde varlık fiyatlarında panik ve korku satışı etkin olurken, bu sefer algı fed için farklı olmaktadır. ABD endeksleri %1 üzerinde – DAX %2 üzerinde – STOXX EUROPE 600 %2 üzerinde gerilerken, SP500 endeksinin sihirli ortalama olan 50 günlük altında (4436) altında hareket etkin olmaktadır. SP500 endeksi zirve seviyeden gerilmesini %3-5 bölgesine taşırken, piyasanın risk algısı bozulmaktadır. VIX endeksi Mayıs 2021’den beri 25 seviyesini aşarken, 30 seviyesi piyasa tarafından izlenmektedir. Panik ve korku satışı endeksler tarafında yayılırken, ABD 10 yıllık ve $ teması göreceli daha sakin hareket etmektedir. 10 yıllık için 200 günlük ortalamayı (1,3567) referans alırken, aşağı yönlü hareketin daha sınırlı olabileceğini düşünüyoruz. Özetle endeksler özelinde nakite geçiş fiyatlaması etkin olmaktadır.

Risk algısını bozan unsurlar; Yatırım bankalarının ABD piyasaları için olumsuz görüş vermeleri, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı, Başkan Powell’ın olası şahin açıklamaları ve FT haberinde yer alan olası nokta tahminlerde negatif sürpriz ile faiz güncellemesi gibi faktörler sıralanabilir.

Fed riskine ilave olarak Çin’li emlak devi Evergrande tarafında borç ödeyemem kriziyle default riskinin bulaşma etkisi sert olarak fiyatlanmaktadır. Fed haftasında Fed’e odaklanmak gerekirken, Çin’li şirketin piyasaları bu derece sarması oldukça ilginçtir.

TCMB faiz kararında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Karar metninde manşet enflasyondan çekirdek enflasyona geçişin daha net belirtilmesi ve enflasyon tanımının adının konmasını bekliyoruz. Olası çekirdek enflasyon doktrin değişikliği devreye girecek olursa, zayıf bir ihtimalle ufak bir adım olarak faiz indirimi gelebilir. Bu durum piyasanın beklemediği negatif sürpriz olarak karşımıza çıkabilir. Piyasanın beklentisi 4. çeyrekte olası bir indirim olabilecekken, kurum olarak beklentimiz 4.çeyrekte 100 baz puanlık bir indirim alanın oluşabileceği yönündedir. Bu noktada Fed’in toplantısını görüp, nokta tahminlerde faiz artışına ilişkin negatif senaryonun devreye girmediği ve sonrasında Fed para politikasında majör değişiklikler olmadığı varsayımı rol oynamaktadır. Özetle önce Fed’i göreceğiz, sonra TCMB olası aksiyonlarını takip edeceğiz.

Bu hafta merkez bankalarının haftası olacaktır.

 • Fed: Fed faiz kararını 22 Eylül Çarşamba günü saat 21.00’de açıklayacak ve sonrasında saat 22.30 Fed Başkanı Powell konuşmasını yapacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak faiz tarafında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Powell’ın konuşmasında varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin zamanlama/yol haritasına ilişkin daha belirgin sinyaller gelmesi beklenebilir. Bu toplantıda ekonomik projeksiyonlar ilan edilecektir.
 • BoE: BoE faiz kararını 23 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak faiz tarafında herhangi bir değişiklik beklemezken, zayıf ihtimal varlık alım programı büyüklüğünde aşağı revizyon olabilir.
 • TCMB: TCMB faiz kararını 23 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak faiz tarafında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Açıklama metninde enflasyon üzerinde politika faizi söylemini netleştirmek adına çekirdek enflasyon vurgusu daha netleştirilebilir. Zayıf bir ihtimal olsa bile bu toplantıda olası düşük miktarlı faiz indirimine şaşırmayacağımızı belirtiriz.

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4364 seviyesinde fiyatlanmaktadır.
 • Dolar temasında (klasik $ endeksi) 93.32 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,3311 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3448 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1713 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1760 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir.
 • Gümüş $22.49 fiyatıyla $23 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir.
 • Altın / gümüş rasyosu 78.22 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8.6513 seviyesi ile 8.65 seviyesinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 40.000 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Kaynak GCMYatırım
Hibya Haber Ajansı
 
Üst