Pandemide turizm AB’de yüzde 61 geriledi, Türkiye’de durum ne?

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Ülke ekonomilerinin önemli oranda hasar gördüğü pandemi sürecinden turizm sektörü de etkilendi. Koronavirüs (Covid-19) salgınında Avrupa Birliği’nde (AB) turizm ne kadar azaldı? Türkiye’de durum ne?

Koronavirüs pandemisi sonrası ülkeler seyahat kısıtlamalarının yanı sıra sokağa çıkma yasakları ile birlikte turizm sektörünü etkileyecek kararlar almıştı. Geçtiğimiz yıl boyunca turizm, seyahat kısıtlamalarının yanı sıra alınan diğer önlemler nedeniyle Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen sektörler arasında yer aldı. AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre AB’de turizm sektörü pandemi sırasında yüzde 61 oranında azaldı. Son açıklanan verilere göre, AB turizmi 2021 yılının Mart ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 23,9 oranında azaldı. Turizmin önemli bir kalem olduğu Türkiye’de geçtiğimiz yıla oranla artış yaşanıyor.

turizm-1-300x169.jpg

AB’DE EN BÜYÜK DÜŞÜŞ ÇEKYA’DA YAŞANDI; TÜRKİYE’DE TURİZM BİR YILDA YÜZDE 35 ARTTI

Virüsün yayılmasını önlemek adına seyahat kısıtlamaları getiren ülkeler, aşının bulunması ve uygulanmasının ardından bu kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırmaya başladı. Sınırlarını aşı olan turistlere açmaya başlayan ülkeler, turizm sektörünü canlandırmaya çalışıyor. Pandeminin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Avrupa’da, turizm sektörünün son bir yıl içerisinde en fazla etkilendiği ülke Çekya oldu. Eurostat’ın verilerine göre, Çekya’da turizm 2021 yılının Mart ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 70,3’lük bir düşüş yaşandı. Bu alanda AB ülkeleri arasında zirvede yer alan Çekya’yı yüzde 66,41 ile Macaristan ve yüzde 64,1 ile Slovakya takip ediyor. AB turizmi son bir yılda yüzde 23,9’luk bir düşüş yaşarken, birliğin dev ülkelerinden Almanya’da da turizm sektörü yüzde 52,1’lik bir düşüş yaşadı.


Pandemi sürecinde turizmin canlı olduğu ülkeler de mevcut. Koronavirüsün kontrol altında tutulduğu ve yayılmasının önlendiği ülkelerden biri olan Arnavutluk’ta turizm sektörü son bir yılda yüzde 196,2 oranında artış gösterdi. Bu alanda zirvede yer alan Arnavutluk’u yüzde 162,8 ile Lihtenştayn, yüzde 115,5 ile İzlanda ve yüzde 75,3 ile Romanya takip ediyor. Turizmin artış gösterdiği ülkelerden bir diğeri ise Türkiye. Eurostat’ın verilerine göre Türkiye’de turizm son bir yılda yüzde 35,4 oranında artış yaşadı. Aşılanmanın hızlandığı Türkiye’de turizm sektörünün daha da canlanması bekleniyor.

DepoPhotos_17236291-300x200.jpgBu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTurizm Bakanı turist peşinde: Vaka sayıları inecek, 30 milyon turist gelecek​

    dBayreynli fona satıldı: Türkiye’nin ilk tatil köyü ne zaman, kim tarafından kuruldu, Fransızlarla bağlantısı ne?​

    d‘Aşı pasaportu’ olmayanlar AB ülkelerine seyahat edebilecek mi?​
DepoPhotos_15194992-300x200.jpg

AB’DE DİJİTAL AŞI SERTİFİKASI ONAYLANDI, TÜRKİYE’DE AŞILANMA HIZLANDI

Pandemi sırasında 1.1 milyar turist kaybı yaşayan AB, geçtiğimiz günlerde dijital aşı sertifikasına onay vererek turizmin canlanması yolunda ilk adımlarını attı. Koranavirüse karşı korunmak için yapılan aşılar, artık AB ülkelerine giriş ve çıkışlarda önemli bir belge olarak sunulacak. Turizmin canlanması yolunda atılan bu adım, hem virüsün yayılmasını önleyecek hem de aşılanan insanların AB ülkelerinde rahatça dolaşmasını sağlayacak. Türkiye’de ise aşılanma hızı her geçen gün artıyor. En fazla aşının yapıldığı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de aşı hakkı, 18 yaşından büyükler için bugünden itibaren uygulanmaya başlandı.
 
Üst