Navlun 4’e katlandı, enflasyon kasırgası geliyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile boğuşan dünya ham madde ve navlun (geminin yük taşıma ücreti) krizi ile karşı karşıya. Navlun artışı ise yükte ağır ham madde ve ara mamûl kullanan mobilyadan beyaz eşyaya pek çok sektörde yeni zamların habercisi.

Salgın sebebiyle kapanan ülkelerin önce iç tüketime yönelmesi ve ham madde stoklaması ham madde krizine yol açtı. Konteynır fiyatları da patladı. Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre konteynır ücretleri bir yılda yüzde 351 arttı. Çin’den Türkiye’ye 4-5 bin dolara gelen konteynırın fiyatı bugün 16 bin dolar.

KURU YÜK GEMİLERİ DE KONTEYNER TAŞIYOR

Navlun ve konteynır krizinin 2023 yılından önce aşılamayağını belirten Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, “Fiyatlar çok hızlı artıyor. Temmuz ayında 12-14 bin dolar olan fiyat bugün 16 bin dolar bandına çıktı. Fiyat ne olursa olsun taşınmak zorunda olan zorunlu ürünler var. Artık kuru yük gemileri konteynırları alıyor. Bu adımlar işe yararsa önümüzdeki bir yıl içinde fiyatlarda bir düşüş bekliyoruz.” dedi.

ÇİP YATIRIMI ÇAĞRISI

Salgında navlun patlamasının yanı sıra çip krizi de devam ediyor. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, bu krizin kısa sürede sona ermesini beklemediklerini söyledi.

Türkiye’ye yapılacak çip yatırımlarını sevinçle karşılayacaklarını belirten Dinçer, “Dünyadaki tüm global oyuncular gibi ülkemizin ihracatçıları da konteynır yetersizliğinden olumsuz etkileniyor.” ifadelerini kullandı.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin, çip krizinin dünyadaki üretimi etkilediğini belirterek, hem çip krizi hem de emtia fiyatlarındaki artışların bu sene yıllık beklenen üretimin yüzde 8-10’una yakın kayba yol açacağını vurguladı.

MOBİLYADA FİYATLAR YÜZDE 60 ARTTI

Navlun fiyatlarından en fazla etkilenen sektörlerden biri de mobilya. Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, Cumhuriyet’e verdiği mülakatta, “Konteynır krizi mobilya sektörünü çok daha fazla olumsuz etkiliyor. Çünkü navlun daha fazla. Ebatlar büyük ve geniş olduğundan daha fazla konteynıra ihtiyaç duyuluyor.” şeklinde konuştu.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dYangın mobilyaya sıçradı, fiyatlar ikiye katlandı​

    dDoğalgaza yüzde 15 zam geldi​

    d2’nci el otoya da vergi geliyor​
Sektörde ham madde sıkıntısı sebebiyle 2021 yılının ocak ayından bu yana perakende fiyatlarda yaklaşık yüzde 60 artış olduğunu dile getiren Balcı, artışların sorumlusu olarak yerli üreticileri gördü.

Türkiye’de sunta imal eden firmaların ham madde krizi sebebiyle maliyetleri artsa da iç piyasaya aşırı yansıttıklarını dile getiren Balcı, MDF, sunta, sunta lamdaki sıkıntı had safhada ve fiyatlar aldı başını gidiyor. Sunta firmaları fiyatları kendi kafalarına göre belirliyor. İşin bir standardı kalmadı.” dedi.
 
Üst