Meyvede yüzde 68 artış: ‘Kilo ile almak hayal oldu’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Türk-İş’in hazırladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre temmuz ayında 6 lira 31 kuruş olan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 6 lira 67 kuruş olarak hesaplandı. Ortalama kilogram meyve fiyatı da 8 lira 55 kuruştan 8 lira 64 kuruşa yükseldi. Sadece meyve fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 68,8’i bulmuş durumda.

‘İNCİRİN KİLOSU 25 LİRA, BU SENE HİÇ ALAMADIM’

Birgün’den Bilge Sarıhan‘ın haberine göre, pazar tezgâhlarına bakan bir yurttaş, geçen seneye göre alışveriş yapmanın daha zor olduğunu belirterek, “Biz kendi bütçemizce alıyoruz bir şeyler ama çok pahalı her şey. Az önce gördüm incirin kilosu 25 olmuş. Bu sene hiç incir alamadım ben. Yıllardır pazardan alışveriş yapıyorum. Geçen sene fiyatlar daha uygundu daha rahat alışveriş yapıyorduk. Evde çocuk olduğu için mecburen almak zorundayız ama daha hesaplı olmasına bakıyoruz artık. Her şeyin daha hesaplısını arayıp almak zorundayız” diye konuştu.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dEnflasyon yüzde 19, memur ve emekli maaşına yüzde 5+7 zam​

    dTÜİK ‘enflasyon yüzde 11.7’ demişti: Mercimek yüzde 48, fasulye yüzde 35 zamlandı​
‘250 GRAM VİŞNE ALDIM’

Emekli bir yurttaş ise, gram ile alışveriş yapabildiğini belirterek, “Biz üç kişilik bir aileyiz ama buna rağmen geçinemiyoruz kalabalık aileleri hiç düşünemiyorum. Meyveleri gramla veya taneyle alıyorum. Geçen hafta 250 gram vişne aldım. Sistem bize bunu layık gördü ya en çok buna üzülüyorum. Şeftali kendi mevsiminde 12 lira… Üç kişilik aileyiz birer tane yiyebiliyoruz. Kalabalık ailelerde bir anne dört tane şeftali alıp hangi çocuğuna yedirsin insan utanır. Ekonomi böyle nereye kadar gidecek. Elektrik almış başını gitmiş, doğalgaz aynı şekilde. Durumumuz çok kötü… Ben artık Türkiye’de yaşamaktan utanıyorum. Ülkeyi rezil ettiler. Kendileri üçer dörder maaş alıyor ama bana layık gördüğü zam yüzde dört yüzde beş. Bütün gençliğin geleceğini mahvettiler” dedi.
 
Üst