Müteahhitlerden sonra perakendeciler de eylem hazırlığında

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Perakendeciler, alışveriş merkezlerinde (AVM) ortak alan genel giderlerindeki fahiş artışı 3 yıl önce protesto etmişti. 3 yıl önceki dövizle kiralamalar için yapılan eylemin tekrar edilebileceğini belirten Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Ortak alan genel giderleri konusunda da AVM’lerde perakendecilerin protestolarını duyarsak şaşırmayalım.” dedi.

Perakendeciler, AVM’lerde ortak alan genel giderleri konusunda yaklaşık 2 yıldır süren çalışmalarına rağmen sonuç alamıyor.

Ticaret Bakanlığı ile yürütülen müzakerelerde bir sonuca ulaşılamadığını belirten Öncel, “3 yıl önce Dövizle kiralamalar konusunda çok büyük problemlerimiz vardı. Perakendeciler 3 AVM’de eylem yapmışlardı. Çok geçmeden Cumhurbaşkanı kararıyla düzenleme yapılmıştı.” diye konuştu.

“GENEL GİDERLER KİRAYA DAHİL EDİLEBİLİR”

BMD üyeleriyle yapılan ankete göre, AVM’lerde mağazası olan üyelerin yüzde 95’i genel giderlerle ilgili ayrıntılı açıklamayı alamıyor. Öncel yaklaşık 440 AVM içinde bu oranın oldukça önemli olduğunu belirtiyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dŞantiyede çimento krizi: Müteahhitler fahiş zamma bayrak açtı​

    dDoğalgaza yüzde 15 zam geldi​

    d“Tek tek sayamadım, Profilo AVM’de onlarca dükkân kepenk indirdi”​
“Ortak alan genel giderleri belirli bir rakam üzerinde kiranın içine dahil edilebilir.” diyen Öncel, bu anlamda bakanlığa ortalama bir öneride de bulunduklarını söyledi.

Bloomberg HT’ye mülakat veren Öncel, “Kötü idare ya da suiistimal durumunda yüksek cezalar düzenlenmeli. Bu cezalar da bakanlık yetkisiyle her bir mağaza için uygulanmalı. Bu sorunun çözümünde en önemli unsur denetim ve suiistimallerin önüne geçmek.” yorumunu yaptı.
 
Üst