Kripto para borsası Binance hakkında haciz kararı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Dış ticaretle uğraşan Beşir Baran, kripto para borsası Binance Türkiye hesabına aktardığı 240 bin Amerikan Doları’nın (2 milyon TL) 4 dakika içinde buharlaştığını söyledi. Hesaba giriş yapma ve işlem yapmak için iki ayrı telefonuna gelmesi gereken doğrulama kodlarının kendisine gönderilmediğini öne süren Baran, şirket hakkında yaptığı savcılık başvurusunun yanı sıra önceki gün yeni dava açtı.

“Şirket hesabındaki paramın güvenliği sağlanamadı. Zarara uğratıldım.” diyen Beşir Baran Mersin Tüketici Mahkemesi’nden ihtiyati haciz talebinde bulundu.

MAHKEME KARARI 40 BANKAYA TEBLİĞ EDİLDİ

Talebi değerlendiren mahkeme, yüzde 15 teminat yatırılması şartı ile haciz talebini kabul etti. Baran, mahkemenin belirlediği 36 bin doları teminat olarak hesaba yatırdı. Karar dün işleme konuldu.

Mersin 4’üncü İcra Müdürlüğü, şirket merkezinde haciz işlemi için İstanbul’a yazı yazdı. Müdürlük, talimat yazısı yanı sıra Binance Türkiye’nin bağlı olduğu BN Teknoloji AŞ için 40 bankaya haciz müzekkeresi yazdı. Yazılarda, şirketin banka hesaplarındaki paraya bloke konulması istendi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dPeker: Soylu, Thodex vurgunundaki payını oğlu ve yeğeni üzerinden aldı​

    dThodex şoku sürerken 1 milyar liralık yeni kripto para vurgunu​

    dEl Salvador, Bitcoin’e iyi gelmedi​
Şirkete ait gayrimenkul ve araç sorgusu da yapıldı. Şirket adına her hangi bir taşıt veya taşınmaz kaydı bulunamadı. 14 bankadan ise “Bizde parası yok.” cevabı geldi. Talimat yazısı sonrası İstanbul İcra Müdürlüğü ekipleri dün fiili haciz işlemi için şirketin Şişli’deki adresine gitti. Binadaki bazı eşyalar haczedildi.

BINANCE TÜRKİYE: TRANSFERİ KENDİSİ YAPTI

Binance Türkiye tarafından Hürriyet’e yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şirketimizce yapılan araştırmada; adı geçen müşterinin ‘buharlaştığını iddia ettiği tutarın’ kendi rızasıyla transfer edilmiş olduğunu, bu kişinin şirketimizde bu işlem nedeniyle herhangi hak ve alacağının bulunmadığını; transfer işleminin tamamen kendi bilgisi ve rızasıyla yapıldığı, işlem yapılırken, işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan ve sadece müşterinin bildiği bilgilerin kullanıldığı, yine bu işlemlerin müşterinin hakimiyet alanında bulunan araçlar ile yapıldığı ve bütün güvenlik prosedürlerine uygun olarak gerçekleştirildiği anlaşılmış ve bu konuda müşteriye ve ilgili makamlara gerekli bilgiler iletilmiştir.”

“MAHKEME KARARINDAN DÜN HABERDAR OLDUK”

İhtiyati haciz kararından dün haberdar olunduğu bilgisine yer verilen açıklamada şöyle denildi: “Mahkemenin şirketimizden bilgi talep etmesiyle birlikte bu haksız tedbir kararının kaldırılacağına inanmaktayız. Ayrıca, bu karar geçici bir tedbir niteliğinde olup henüz mahkeme bizden konuya ilişkin bilgi ve belge de istememiştir. İlerleyen günlerde karara karşı gerekli itiraz süreçlerinin işletileceğini ve yasal haklarımızın kullanılacağını ifade etmek isteriz.”
 
Üst