Neler yeni

Hububatta vergi sıfırlandı: ‘Üreticinin Rus çiftçisi kadar Ankara’da abileri mi yok?’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
11,750
DEVA Partisi Sektörel Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, yaptığı yazılı açıklamayla başta buğday, arpa ve mısır olmak üzere bazı tarım ürünleri için gümrük vergisinin sıfırlandığını söyledi. Aydemir, artık mızrağın çuvala sığmadığı enflasyon verilerini dizginlemek için yapılan bu düzenlemeyi iktidara sordu. Aydemir, “Üreticilerin suçu devlete güvenmek mi?” dedi.

TARIMSAL ÜRÜNLERDE GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

8 Eylül 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile başta buğday, mısır ve arpa olmak üzere hububatlarda ve birçok tarımsal üründe gümrük vergisinin 31.12.2021 tarihine kadar sıfırlandığını hatırlatan Aydemir, bu düzenlemenin ‘yurtiçi piyasada önlenemeyen fiyat artışlarını ve artık mızrağın çuvala sığmadığı enflasyon verilerini dizginlemek için’ yapıldığını kaydetti. Aydemir, hükümete bir dizi soru yöneltti:

‘YOKSA RUS ÇİFTÇİSİ KADAR ANKARA’DA ABİLERİ Mİ YOK?’

  • Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)‘nun artık haftalık olarak gerçekleştiği ithalat ihalelerinde buğday için yaklaşık 2.850 TL/ton arpa için 2.500 TL/ton fiyat seviyeleri oluşurken; devletin sözüne güvenip TMO’ya 2.250 TL/ton fiyat ile buğdayını 1.750 TL/ton fiyat ile arpasını satan Türk çiftçisinin zararı nasıl ödenecek? Bu üreticilerin suçu devlete güvenmek mi? Yoksa Rus çiftçisi kadar Ankara’da abileri mi yok?
  • TMO tarafından Yurtiçi üreticilere zararına satılan buğday ve arpa gerçekten un, makarna ve em fiyatlarını düşürebildi mi? Bu şekilde piyasaya müdahalenin fayda/zarar analizleri yapılıyor mu? Yoksa Damat Bey’in Merkez Bankası’na dayattığı 128 Milyar USD bedelli deneylerin bir benzeri tarımda da mı yapılıyor?


Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dVergi yine sıfırlandı; buğday, mercimek ve nohut ithal edilecek​

    dTürkiye buğday ithalatında Çin’i bile geçti​
‘STOKÇULAR ÇOKTAN İTHALAT BAĞLANTILARINI TAMAMLADILAR MI?’

  • Kararnamenin 31 Aralık ile sınırlandırılmasının arkasındaki mantık nedir? Ülkemizde kış aylarında bilmediğimiz bir ürün hasadı mı var? Hükûmetin her konuda olduğu gibi Tarım konusunda da ufku sadece üç ay mı? İthalatta süre baskısının bizi Karadeniz Bölgesindeki ülkelere; özellikle Rusya’ya muhtaç bıraktığını söyleyecek bir yetkili yok mu? Yoksa kapalı kapılar ardında önceden haber alan stokçular çoktan ithalat bağlantılarını tamamladılar mı?
 
Üst