Ev bulunamıyor, kiralar yüzde 200 arttı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle ara verilen uzaktan eğitimin yeniden başlaması emlak piyasasında fiyat patlmasına yol açtı. Kiralar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin akabinde Anadolu’nun diğer şehirlerinde de katlandı. Bazı şehirlerde kira artışı yüzde 200’ü buldu.

Bursa Emlak Müşavirleri Odası (BEMO) Başkanı Erdal Çelebi, eylül ayı itibarıyla özellikle Görükle bölgesindeki emlak sektöründe hareketlilik beklediklerini söyledi.

Çelebi, “İnşaat maliyetleri yüzde 50 oranında arttı. Buna bağlı olarak arsa fiyatlarının da yukarı gitmesi ile konut satış fiyatlarında ortalama yüzde 60 artış oldu. Tabii ki konut satış rakamlarının yükselmesi kiralarda da artışa sebep oldu. Bugün bir öğrenci için ortalama kiralık daire fiyatlarımız 1.750 TL civarında gözükmekte. Salgın öncesi kiralar 1.000 TL ve 1.200 TL civarındaydı.” diye konuştu.

“ANTALYA’DA KİRALIK EV BULMAK GİDEREK ZORLAŞIYOR”

Türkiye’de en fazla göç alan illerin başında yer alan Antalya’da kiralık konut fiyatları da sürekli artıyor. Antalya’nın her bölgesinde kiralık konut fiyatları ortalama yüzde 40 arttı. Ancak, üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla öğrenci yoğunluğunun bulunduğu semtlerde artış yüzde 100’ü buldu.

Antalya Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Muzaffer Vurgun, kiralık daire kalmadığını belirterek, şunları kaydetti: “Antalya turizm kenti olduğu için sürekli göç alıyor. Bunun yanında konut maliyetleri de artıyor. Kiralık daire fiyatları da buna paralel artıyor. Geçen yıl 1.000 lira olan kira bu yıl 2 bin TL-2 bin 500 TL.”

ESKİŞEHİR’DE EV KİRALARI YÜZDE 40 ARTTI

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacağını duyurmasının akabinde şehirdeki kiralık ev fiyatlarında yüzde 40’a yakın arttığını söyledi.

Üç üniversiteye ve yaklaşık 70 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Eskişehir’de talebin fazla, konutun ise az olması sebebiyle fiyatlarda artış yaşandığına dikkati çeken Çelik, “Salgın sebebiyle geçen yıl evlerin büyük kısmı boş kaldı. Kışın evlerin boş kalması ev sahipleri açısından bazı giderlerin oluşmasına sebep oldu. Üniversitelerin yüz yüze eğitim kararıyla birlikte kiralık ev talebinde de bir artışı yaşandı. Bu da kiralık konut fiyatlarına yansıdı. 500 ila 600 liraya verilen konutlar bu yıl 1.000 ila 1.500 liraya yükseldi.” ifadelerini kullandı.

KAYSERİ’DE KİRALAR 1.000 TL İLE 3 BİN 500 TL ARASINDA

Dört üniversiteye ev sahipliği yapan Kayseri’de ise hem yeterli sayıda kiralık daire yok hem de mevcut dairelerin fiyatları öğrencilerin bütçesini aşan boyutlara ulaşıyor.

Ev kiralarına yüzde 15-25 arasında zam yapılan Kayseri’de döviz cinsinden yıllık kira ücretleri de öğrencileri hayli zorluyor. Şehirde hem öğretim dönemi başlangıcı hem de devlet memurlarının tayin dönemi olması sebebiyle kiralık daire bulunmasında sıkıntı yaşandığını söyleyen Kayseri Emlakçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selim Atasoy, “Öğrencilerin özellikle tercih ettiği Talas bölgesinde kiralar bin TL ile 3 bin 500 TL arasında değişiyor. Maalesef gelen talebi karşılayamıyoruz.” dedi.

KİRA BEDELLERİ ÖĞRENCİ BÜTÇESİNİN ÇOK ÜZERİNDE

Üç üniversiteye ev sahipliği yapan Kocaeli’nde öğrencilerin artan talebiyle birlikte kiralık ev sıkıntısı baş gösterdi.

Kocaeli Üniversitesi’nin bulunduğu İzmit’te kiralık evlerin “yok” denecek kadar az olduğunu söyleyen Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, öğrencilerin bazı emlakçılarda sıraya girdiğine değindi. Hacıoğlu, “Salgın devam ettiği için öğrenciler kalabalık ortamdan uzak durmak istediği için yurt yerine kiralık daireleri tercih ediyor. Bu yüzden kiralık ev bulma konusunda sıkıntı yaşanıyor.” diye konuştu.

DENİZLİ’DE KİRALAR YÜZDE 30 ARTTI

Denizli Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Arslan, Dünya gazetesine verdiği mülakatta şehirde satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 30’a yakın artış yaşandığını söyledi.

Pamukkale Üniversitesi’nde 60 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Arslan, bu yıl Denizli’de kiralık konut bulmanın çok zorlaştığını ifade eti. Arslan şunları söyledi: “Tayin dönemi, üniversitenin yüz yüze eğitime başlayacak olması gibi nedenlerle kiralık konuta talep arttı. 2+1 bir dairenin kirası 1.000 TL-1.500 TL arsında değişiyor. 2 bin 500-3 bin liraya kadar kiralanan daireler var. Üniversite kampüsünün bulunduğu Kınıklı bölgesinde 1+1 apartların kiraları 1.500 liraya kadar çıkıyor.”

DİYARBAKIR’DA KİRALIK EV YOK

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç, “Kiralık daire bulmak mümkün değil. Olanların da fiyatları çok yüksek. Kayapınar tarafında kiralık daireler 2 bin 500 liradan başlıyor ve 4 binlere kadar çıkıyor.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSon 1 yılda konut ve kira fiyatları en çok Türkiye’de arttı: Avrupa’da durum ne?​

    dTürkiye konut fiyat artışında dünyada birinci sırada​

    dKİPTAŞ’ın dar gelirliler için yaptığı 2 bin konut AKP’li yöneticilere verilmiş​
Yüzde 15 olması gereken kira zamlarının kentte yüzde 100’ü bulduğunu dile getiren Koç, şöyle devam etti: “Emlakçılar olarak iki aydır kiralık ev bulamıyoruz. Diyarbakır’da kiralar asgari ücretin üzerinde. 4-5 yıldır Diyarbakır’da konut yapılmıyor. İmar çalışması yok. Arsa sahipleri yüzde 50’nin altında arsa vermiyor.”

GAZİANTEP’TE 1+1 DAİRENİN KİRASI 1.500 TL

Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Daire fiyatları yüksek olunca insanlar kiraya vermeyi düşünmüyor. Bu yüzden stokta kiralık daire yok. Şu an öğrencilerin yaşayabileceği bölgelerde 1+1’lerde kira bin ile bin 500 lira arasında değişiyor. 2+1’ler bin 500 ile 2 bin lira arasında. Salgın öncesine göre kiralarda yüzde 30-40 oranında bir artış oldu.” dedi.

“KİRALAR YÜZDE 30 ARTTI, DEVAMI GELECEK”

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, 2021 yılında kiralarda yüzde 30’a varan artış yaşandığını dile getirdi.

Altınay, “Kiraların artması, arz talep dengesine bağlıdır. Çok fazla kiralık ev arayan var. Ev ihtiyacı arttı. Tabii ki konut üretimi de son 3 yıldır eskisi hızında değil. İnsanlar ev bulamıyor. Buna binaen kiralık ev fiyatları da ciddi oranda artıyor. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte de öğrenciler ev arayışına gireceği için konutlarda sıkıntı yaşanacak. Konya’da her semtte kiralar arttı” dedi.

ÖĞRENCİLER GERİ DÖNDÜ, KİRALIK DAİRE KARABORSAYA DÜŞTÜ

Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesine kısa bir zaman kala Kütahya’da artan kiralık daire talebinin fiyatlara da yansıdığını belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği İl Başkanı Rıza Kenan Uzman, arzın talebi karşılamadığını ifade etti.

Öğrencilerin evlerine dönmesiyle yüzde 95’i, boş kalan 1+1 dairelerin haricinde ciddi bir sıkıntı yaşandığına vurgu yapan Uzman, “Tayinlerin çıkması, düğünlerin yapılmaya başlamasıyla herkes ev arayışına girdi. Okulların açılacağı haberinin gelmesiyle dönüşler de başladı. Kiralık ev ve boş daireler var, ancak 50 yıllık binalar olduğu için çoğu vatandaşımız daha yeni ve lüks daireleri tercih ediyor.” diye konuştu.

TRABZON’DA KİRA YARI YARIYA ARTTI

Salgın sebebiyle geçen yıl birçok daire boş kalırken, bu yıl üniversitelerin açılacak olmasıyla ibre tersine döndü. Trabzon Emlakçılar ve İnşaatçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan kiralık daire fiyatlarının yüzde 30 ila 50 arasında arttığını söyledi.

Öğrencilerin geri dönmesi, tayinle gelenler ve evlenenlerin oluşturduğu talep karşısında dairelerin ederlerinin üstüne fiyatlarla kiraya çıkartıldığını bildiren Taflan, özellikle öğrencilerden kişi başı kira talep edilmesine tepki gösterdi.

Balıkesir Emlakçılar Derneği eski Başkanı İlhan Ay, kentte öğrenciler evlere yöneldiği için kiraların bu yıl yüzde 50 arttığını söyledi. Ay, “Öğrenciler yurtlar yerine evlere yöneldiler. Yurtların kapasitesi de yetersiz olduğu için kiralar bu kadar arttı.” dedi. Balıkesir’de kiralık ev sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan Ay, “Kiralar eşyasız 1+1’ler ortamına 800 TL-1.000 TL arasında değişiyor. Eşyalılar, 1.200-1.500 arasında.” dedi.
 
Üst