Erdoğan talimat vermişti, Merkez Bankası faiz indirimine hazırlanıyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile dün bir araya gelen yatırımclar faiz indirimlerinin artık daha yakın olduğunu belirtiyor.

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “TCMB’nin para politikası kararlarında gıda dışı enflasyon gibi çekirdek göstergelerin daha etkili olması beklenebilir. Bu da faiz indirimlerinin öne çekilmesine sebep olabilir.” dedi.

Kavcıoğlu, enflasyon üzerinde politika faizi uygulanacağı yönünde olan ve geçmiş yatırımcı toplantılarında, enflasyon raporunda ve Para Politikası Kurulu (PPK) kararında yer alan taahhütünü dün yapılan yatırımcı toplantılarında tekrar etmedi.

Kavcıoğlu ile bir araya gelen yatırımcılar edindikleri izlenimi uluslararası haber ajansı Reuters’e anlattı. Buna göre enflasyondaki yükselişleri geçici gören TCMB faiz artışı planlamıyor, faiz indirimleri ise artık daha yakın.

SIKI PARA POLİTİKASI KARARLILIĞI YER ALMADI

Dün yerli ve yabancı yatırımcılara yapılan iki toplantıda Kavcıoğlu, Para Politikası Kurulu’nda (PPK) bir süredir yer bulan enflasyonun üzerinde politika politikası belirleneceğine yönelik ifadeleri tekrar etmedi.

Toplantılarda enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürüleceği yönünde bir mesaj da yer almadı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dYine gece yarısı yine ucuz dolar operasyonu​

    d“Ayşe Teyze” yine dolar topluyor​

    dDolar 8 TL’nin altına iner mi?​
İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin şunları dile getirdi: “TCMB enflasyonla ilgili değerlendirmelerinde çekirdek, gıda dışı ve enerji dışı enflasyon gibi enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelere dikkati çekti. Gıda dışı enflasyonun manşet enflasyonun altında olduğunu ve altında kalmaya devam edeceğini söyledi.”

Sezgin, şöyle devam etti: “Dolayısyla da TCMB’nin para politikası kararlarında gıda dışı enflasyon gibi çekirdek göstergelerin daha etkili olması beklenebilir. Bu da faiz indirimlerinin öne çekilmesine sebep olabilir.”

“TCMB KULLANDIĞI ESKİ DİLİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ”

Bankacılar hem lokal hem de yabancılara yapılan sunumda manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona belirgin vurgu yapıldığına dikkat çekti.

İkinci toplantıya katılan bir yabancı yatırımcı, Reuters’ın TCMB’nin geçmiş PPK’da yer alan enflasyonun üzerinde politika faizi vereceği taahhütünü koruyup korumadığına dair sorusuna ise şöyle cevap verdi: “TCMB kullandığı eski dili tamamen değiştirdi ve verilen sözleri de geri çekti. Enflasyonda belirgin düşüş bekliyorlar ve orta vadeli hedeflere yönelmiş durumdalar. ‘Beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde politika faizi belirleyecek misiniz?’ sorusu doğrudan sorulduğunda ‘evet’ ya da ‘hayır’ demeyi reddettiler.”
 
Üst