Erdoğan: Enflasyon sadece bizim değil, tüm dünyanın sorunudur

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonun sadece kendilerinin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu iddia ederek, “Euro Bölgesi son 10 yılın en yüksek enflasyonuyla baş etmeye çalışıyor. Küresel düzeyde emtia fiyatlarında yaşanan yüzde 25’e yakın artışın etkileri sanayiden tarıma her alanda hissediliyor. Türkiye, salgın ortasında ortaya çıkan fırsatları değerlendirerek bu tür sıkıntıları hamdolsun ayağının altına almış ve bunları artık geride bırakarak çok daha büyük başarılara yönelme potansiyeli olan bir ülke konumuna gelmiştir.” dedi.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise geçen yıl Avrupa’da Euro Bölgesi’nde yer alan 19 ülkenin 5’i eksi enflasyon bildirdi. Türkiye’de ise tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 19,25’e, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) yüzde 45’e yükseldi. Almanya’da ise TÜFE yüzde 3,90.


ERDOĞAN’IN ENFLASYON HESABI

Erdoğan, bugün açıklanan enflasyon rakamları konusunda da şunları söyledi: “Bugün sanayi sektöründeki firmalarımızın tek sorunu kapasiteyi genişletmek için yeni makine, mamule dönüştürecek hammadde, istihdam edecek nitelikli insan gücü bulmaktır. Tabii tüm bunları görmek için göz, duymak için kulak, söylemek için dil lazım. Ülkemizde bazılarının gözleri var görmez, kulakları var işitmez, dilleri var hakikati ifade etmeye yanaşmaz.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dOcak ayı enflasyon oranında Türkiye Avrupa ülkelerini 5’e katladı​

    dEnflasyonun en yüksek olduğu ülkeler: Avrupa’da ekside, Türkiye’de yüzde 14​
“NE KADAR KOMÜNİST VARSA ALIP BURAYA GELİYORLAR”

İyidere-İkizdere Yolu ve Tünelleri Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan, bir süre önce ilde yaşanan sel felaketine de değinirken, “Nerede felaket yaşandıysa orada olduklarını, bu adımları atarken birilerinin de ‘Acaba nasıl biz bunların önünü keseriz’ diye buralara geldiğini dile getirdi.

Erdoğan şunları söyledi: “Bunlarda ar yok, bunlarda hayâ yok. Türkiye’nin değişik yerlerinden ne kadar sol varsa, komünist varsa alıp buraya geliyorlar. Neymiş, bizim önümüzü kesecekler. Siz bu milletin önünü kesemezsiniz, kesemeyeceksiniz.Sizin gücünüz bunların önünü kesmeye yetmez. Yeter ki benim milletim burada dimdik ayakta dursun.”
 
Üst