El Salvador, Bitcoin’e iyi gelmedi

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
10 bine yakın kripto para birimi arasında en fazla piyasa değerine sahip olan Bitcoin, 7 Eylül Salı günü çakıldı. El Salvador’un resmi para birimi olarak tedavüle sürdüğü gün Bitcoin’in yüzde 20 değer kaybetmesi karşısında ünlü kripto para yatırımcısı Mike Novogratz bile şaşkınlığını gizleyemedi.

Novogratz, Bloomberg’e verdiği mülakatta, “Biraz fazla heyecanlandığımızı ve bu düşüşün biraz balondan kaçan hava gibi olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Uzun süredir kripto paralarda yükseliş beklentisinde olan Novogratz, kripto para piyasasının son sekiz haftada güçlü seyrettiğine ve aşırı alım durumuna geçtiğine, ancak bunun iyi sebepleri olduğuna dikkat çekti.

Bitcoin dün yüzde 20 değer kaybederek 43 bin doların altına inmişti. Bitcoin’deki düşüş, El Salvador’un kripto parayı resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olması ile birlikte Bitcoin’in 12 yıllık tarihindeki en büyük testlerinden biri ile karşı karşı kalmasının ardından gerçekleşti.

İLK GÜNDEN SİSTEM ÇÖKTÜ

Bazı teknik aksaklıkların akabinde El Salvador hükûmeti Bitcoin ile ödeme işlemine imkân veren kripto cüzdanın bağlantısını kesti ve testlerin devam ettiğini kaydetti.

El Salvador’un ilk günden fişi çekmek mecburiyetinde kalmasının Bitcoin’in daha geniş anlamda benimsenmesini etkileyip etkilemeyeceğine dair soru üzerine Novogratz, “Başlangıçta ortaya çıkan teknik aksaklıklar zamanla çözülecek.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dThodex vurgununda ünlü isimler hakkında suç duyurusu​

    dBitcoin artık resmi para​

    dThodex şoku sürerken 1 milyar liralık yeni kripto para vurgunu​
Novogratz, “Gerçek soru altı ya da 12 haftada geri dönüş olacak ve bu uygulamanın El Salvador halkı ve sistemin kendisi için nasıl işleyeceği hakkında konuşalım. Bir şeyi ölçüsünde yapmak kolay değil. Bu işi doğru yapacaklarına inanıyorum.” dedi.

EL SALVADOR’UN HİZMET SATIN ALDIĞI ŞİRKETİ DEVRALMIŞTI

El Salvador bu projesi için cüzdan altyapısı ve güvenlik platformu sağlaması amacıyla kripto para şirketi BitGo’yu görevlendirmişti. Mayıs ayında, Novogratz’ın sahibi olduğu Galaxy Digital, BitGo’yu yaklaşık 1,2 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardı.

Novogratz, Bitcoin’in kısa vadede nerede olacağını anlamanın çok zor olduğunu, ancak uzun vadede takip edeceği yolun belli olduğunu belirterek, “Bitcoin’in bir değer saklama aracı olduğuna inandığını söyleyen yeterli sayıda kurum var.” diye konuştu.
 
Üst