DİSK’in verileri TÜİK’i yalanladı: Türkiye’de istihdam kaybı yüzde 16’ya yükseldi

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler arasında yer alan kısıtlamalar, istihdam kayıplarınına neden oldu. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), bütün dünyada pandemi sırasında yaşanan istihdam kayıplarını verilerle açıkladı. Peki, pandemi sırasında Türkiye’de yaşanan istihdam kaybı yüzde kaç? Dünyada durum ne?

Koronavirüs pandemisi ile birlikte çalışma saatlerinin düşmesi, işten çıkarılmaların artmasıyla birlikte Türkiye’de ciddi istihdam ve gelir kaybı yaşandı. DİSK-AR’ın açıkladığı veriler ile birlikte Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinin gerçeklikle bağı kalmadı. TÜİK, pandemi sürecinde istihdam artışı olduğunu belirtirken, DİSK-AR bu verilerin gerçekçi olmadığını ve manipüle edildiğini belirtiyor.

TÜRKİYE’DE YAŞANAN İSTİHDAM KAYBI YÜZDE 16’YA ULAŞTI

Uzun zamandır ekonomide yaşanan istikrarsızlık ve pandeminin de etkisiyle Türkiye’de istihdam kaybı oranı ciddi seviyelere yükseldi. DİSK-AR’ın açıkladığı verilere göre Türkiye’de, istihdam kaybı oranı yüzde 15.8’e ulaştı. Bu oran, düşük, düşük-orta, orta-yüksek ve yüksek gelirli ülkelerin ortalamasının üstünde yer alıyor. Covid-19 döneminde 11 milyona yakın yeni iş kaybı ve işsiz yarattı. Türkiye’de Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı oranı yüzde 52 olarak hesaplandı. Türkiye’de yaşanan istihdam kaybı oranı, düşük gelirli ülkelerde yaşanan istihdam kaybı oranını neredeyse 3’e katladı. 2020 yılında pandeminin de etkisiyle düşük gelirli ülkelerde yaşanan istihdam kaybı oranı yüzde 6.7 olarak gerçekleşti.


Ekonomiyi ciddi oranda etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’den sonra en fazla istihdam kaybının yaşandığı ülkeler ise düşük-orta gelirli ülkeler oldu. Düşük-orta gelirli ülkelerde 2020 yılında yaşanan istihdam kaybı yüzde 11.3 olarak açıklandı. Küresel ölçekte yaşanan istihdam kaybı ise yüzde 8.8 olarak gerçekleşti. Dünyanın en gelişmiş ve yüksek gelirli ülkelerinde de istihdam kayıpları bu süreçte arttı. Yüksek gelirli ülkelerde pandeminin de etkisiyle yaşanan istihdam kaybı oranı yüzde 8.3 olarak gerçekleşti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dİşten çıkarma yasağına rağmen 6 ayda 564 bin kişi işsiz bırakıldı​

    dAvrupa’da Ağustos ayı işsizlik oranları açıklandı: Türkiye üçüncü sırada​
DİSK-AR’IN VERİLERİ TÜİK’İ YALANLIYOR

DİSK-AR’ın verileri ile TÜİK’in verileri birbirini yalanlayan türden. TÜİK’e göre dar tanımlı (resmi) işsizlik oranının 0,2 puanlık azalış ile yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleştiği hatırlatılan raporda TÜİK’in işsizliği 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olarak ölçtüğü belirtildi. “TÜİK’in dar tanımlı işsizlik verileri gerçeği yansıtmıyor” diyen DİSK-AR, TÜİK’in verilerinin dar tanımlı işsizlik oranı ve sayısının Covid-19’un yarattığı depremi yansıtmayacak kadar düşük olduğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan DİSK-AR, “Covid-19 salgını büyük bir istihdam depremine yol açmış, yüz binlerce işyeri kapanmış, devasa bir iş ve istihdam kaybı yaşanmışken TÜİK’in işsizliğin düştüğünü açıklaması inandırıcı değildir. TÜİK yöntemiyle istihdam ve iş kaybının gerçek boyutlarını anlamak mümkün değil, TÜİK’in işsizlik hesaplama tekniği Covid-19 gibi bir salgın döneminin etkilerini yansıtmaktan uzaktır.” dedi.
 
Üst