Cengiz Holding’e kıyaklar kalem kalem Resmî Gazete’de duyuruldu

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
AKP iktidarları döneminde aldığı kamu ihaleleriyle Dünya Bankasının bu alandaki listesinin ilk beşinde yer alan Cengiz Holding, önemli bir gümrük ve KDV muafiyeti desteği aldı.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır’ın Samsun’da kuracağı 1,6 milyar TL’lik katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine gümrük vergisi ve KDV muafiyeti dahil birçok destek tanındı.

Samsun’da başlangıç tarihi 1 Mart olarak belirtilen katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisinin tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırımına proje bazlı devlet desteği sağlanacak.

DESTEKLER RESMİ GAZETE’DE

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, sabit yatırım tutarı 1.6 milyar TL olarak belirlenen projenin 4 yılda tamamlanması ve 300 ilave, 20 de nitelikli personel istihdamı yaratması öngörülüyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dCHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği ‘beşli çete’ kim?​

    d42 milyar dolarlık kamu ihalesi alan Cengiz Holding ‘meyve veren ağaç taşlanır’ reklam filmiyle savunmaya geçti​
Tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırım süresi sonunda, işletmenin yıllık 15 bin ton katot bakır, 250 bin ton da DAP gübresi ek üretim kapasitesine ulaşması planlanıyor.

PERSONEL VE STOPAJ, SGK PRİM DESTEĞİ, KDV İSTİSNASI, VERGİ İNDİRİMİ, YATIRIM KATKI ORANI…

Karar kapsamında projeye; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisna ve iadesi, vergi indirimi (vergi indirim oranı: yüzde 100, yatırım katkı oranı yüzde 80, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreli SGK işveren primi desteği, 10 yıl süreli gelir vergisi stopaj desteği, azami 20 milyon TL tutarında ve 5 yıl süreli nitelikli personel desteği, 75 milyon TL ile sınırlı 10 yıla kadar enerji tüketim harcamalarının yüzde 50 oranında enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi teşvikleri sağlanacak.
 
Üst