Cengiz’e verilen teşvikin Hazine’ye maliyeti 650 milyon TL

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Cengiz Holding’e içinde Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyetinin de yer aldığı teşvik belgesi verilmişti. Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır’ın Samsun’da kuracağı 1,6 milyar TL’lik katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine Gümrük Vergisi ve KDV muafiyeti dahil pek çok imtiyaz hakkı tanınmıştı.

Cengiz Holding’in projesine ayrıca vergi indirimi (vergi indirim oranı: yüzde 100, yatırım katkı oranı yüzde 80, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreli Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işveren primi desteği, 10 yıl süreli Gelir Vergisi stopaj desteği, azami 20 milyon TL tutarında ve 5 yıl süreli nitelikli personel desteği, 75 milyon TL ile sınırlı 10 yıla kadar enerji tüketim harcamalarının yüzde 50 oranında enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi teşvikleri sağlanacağı kaydedildi.

HAZİNE’YE 10 YILLIK MALİYETİ 650 MİLYON TL

Cengiz Holding’e verilen teşvik tutarı dudak uçuklattı. Artı TV Ekonomi Editörü Nazır Kapusuz’un hesaplamalarına göre teşvik belgesinin Hazine’ye 10 yıllık maliyeti 650 milyon TL.

Kapusuz şahsi Twitter hesabında, “Cengiz İnşaat’a süper teşvik Resmî gazetede yayımlandı. Kendimce yaptığım hesaplara göre teşvikin kamuya 10 yıllık maliyeti 650 milyon TL.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dDemirtaş: Hep birlikte kazanacağız, Türkiye 5’li çeteden büyüktür​

    dCengiz Holding’e kıyaklar kalem kalem Resmî Gazete’de duyuruldu​

    dLimak’ın yangının ortasında kalan termik santraline 4 yılda 412 milyon 668 bin TL teşvik verilmiş​
Örnek de veren Kapusuz şöyle devam etti: “Misal vatandaşına elektrik indirimi yapmayan devlet Cengiz’e yüzde 50 indirimle kullandırtacak. İşin garip yanı ise elektriği dağıtan da Cengiz 10 yıl boyunca SGK primini devlet karşılayacak. Sonra ne oluyor? SGK açık verdikçe halkın faydalandığı kalemler tek tek tırpanlanıyor. Misal ilaç katkı payı yüzde 10’dan 20’ye çıkartılıyor.”

KURUMLAR VERGİSİ’NDEN 10 YIL BOYUNCA MUAF

“Misal kurumlar vergisinden 10 yıl boyunca muaf. 1,6 milyarlık bir yatırımın rasyonel olması için patron 10 yılda öz kaynağını bu tutara çıkarmayı umar. Bu hesapla başta azalan, sonra artan, fakat ortalaması 32 milyon vergi yapar 10 yılda 320 milyon TL. Kamu bu vergilerden vazgeçiyor.”

Misal kurumlar vergisinden 10 yıl boyunca muaf. 1.6 milyarlık bir yatırımın rasyonel olması için patron 10 yılda özkaynağını bu tutara çıkarmayı umar. Bu hesapla başta azalan sonra artan ama ortalaması 32 milyon vergi yapar 10 yılda 320 milyon TL. Kamu bu vergilerden vazgeçiyor

— Nazır Kapusuz (@NazirKapusuz) September 4, 2021


“Bu teşviklerde kendi inandıkları serbest piyasayı ve rekabeti bozan etkenlerde var. Misal Cengiz’in bakır işletmesi yine 10 boyunca ham madde için gümrük vergisinden muaf KDV’den muaf. Rakibi ham maddeyi daha pahalı alacak, ürünü KDV’li satacak. Hadi her şeyi anlarım (onaylamamak lazım) en ilginç destek ise Gelir Vergisi stopaj desteği. Bu ne anlama geliyor? Bir şirketiniz var ve kâr elde ediyor patron olarak bu kârı almak istiyorsunuz devlet size yüzde 15 vergi kesiyor. Şirketten vergiyi affettiniz, ama patrondan niye?”

“TEŞVİK ALAMAYANA KARŞI REKABET BOZUCU ETKİSİ VAR”

“Özetle 3 yıl önce icat edilen bu süper teşvik türü aslında süper yandaşa süper destek. Ayrıca kamunun elde edeceği kaynakları yok edici etkisi var. Yine ayrıca teşvik alanın teşvik alamayana karşı rekabet bozucu etkisi var. Bunun sonucu tekelleşmeyle ürünlerin fiyatı artıyor.”
 
Üst