Bitcoin artık resmi para

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Bitcoin’in resmi para birimi olarak tedavüle girdiği Orta Amerika ülkesi El Salvador’un devlet başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül 2021 salı günü 200 yeni Bitcoin daha aldıklarını ve şu ana kadar toplamda 400 Bitcoin rezervine sahip olduklarını söyledi.

Şu ana kadar alınan kripto paraların piyasa değerinin 20 milyon dolar olduğu tahmin edilirken, Bukele daha fazla kripto para almayı hedeflediklerini söyledi.

HERKESİN CÜZDANIN 30 AMERİKAN DOLARI DEĞERİNDE BITCOIN

Ülkede yaşayanlar kimlik numaralarıyla hükûmetin sağladığı Bitcoin cüzdanı Chivo’ya erişebilecek ve cüzdanın içerisinde önceden yatırılmış 30 Amerikan Doları değerinde Bitcoin olacak.

El Salvador’da 7 Eylül 2021 tarihi itibarıyla işletmeler kripto paraları kabul mecburiyetinde olacak ve hükûmet vergi ödemelerini dahi kripto para ile kabul edebilecek.

Başkan Bukele uygulamayla beraber daha çok insanı finansal sistemin içerisine çekmek ve para transferini daha ucuz hale getirmek istiyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBitcoin’i para birimi olarak kabul eden El Salvador nerede?​

    dBitcoin 51 bin doların üzerinde​

    dThodex vurgununda ünlü isimler hakkında suç duyurusu​
Bitcoin, 52 bin doların üzerine tırmanarak 13 Mayıs 2021 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

En son 23 Ağustos’ta 50 bin doların üzerini gören Bitcoin, sonrasında 46 bin dolara kadar gerilemişti. Buna rağmen Temmuz ortasından bu yana yüzde 70’ten fazla değer kazanan Bitcoin, 30 bin dolardan 52 bin 600 dolara tırmandı.
 
Üst