Bakan Nebati enflasyon için iddialı: Özgüvenimiz kuru bir özgüven değil

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
DepoPhotos_17396821-300x200.jpg

Mardin’de iş insanlarıyla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için çabaladıklarını savunarak, bir kez daha artışın “geçici” olduğunu ileri sürdü. Ayrıca enflasyon korumalı tasarruf ürünleri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Nebati, “Enflasyonist baskı oluşturmadan yatırımlara yönelik kredi kullanımını önceliklendiriyoruz” dedi.

“Türkiye 21. yüzyılda hak ettiği seviyeleri en hızlı şekilde yakalayacak iddiamız var” diyen Nebati, “Türkiye’nin stratejik konumunun sağladığı faydalardan maksimum faydalanma iddiamız var. Bizim özgüvenimiz kuru bir özgüven değil. Somut projeler atılmış adımlar ülkenin nereden nereye geldiğini kanıtlayan net rakamlarla ortaya koyduk. 21. Yüzyıla damga vuran bir Türkiye’yiz. Biz kendimize güveniyoruz, siz kendinize güvenin, Cumhurbaşkanına güvenin, bürokrasiye güvenin” şeklinde konuştu.

‘BAŞARILARININ ALTINA İMZA ATTIKÇA BİZİ KARALIYORLAR’

“Birçok alanda önemli kazanımlar elde ettik. Biz başarılarının altına imza attıkça bizi karalıyorlar” diyen Nebati, “İşsizlik açıklandı 10.7’ye düştü. Salgın başladığından işsizlik patlayacak, fabrikalar kapanacak diyorlardı. Her türlü zorluğun üstesinden gelecek gücümüz ve özgüvenimiz var” dedi.

‘HEDEFİMİZ MAKUL SEVİYELERE DÜŞÜRMEK’

Bakan Nebati sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz enflasyonu makul seviyelere düşürmek. Birinci çeyreği ciddi bir büyüme rakamıyla tamamladık. Kur korumalı mevduat büyüklüğü 728 milyar TL’ye ulaştı. Tasarruf sahiplerini enflasyona karşı koruyacak ürünler üzerinde çalışıyoruz. Küresel gelişmeler ve savaşın etkisiyle artan girdi maliyetleri yılık enflasyonu mart ayında 61.1 seviyesine yükselmesine sebep oldu. Enflasyondaki yükselişe bağlı olarak fiyatlama davranışları ve enflasyon beklentilerinin kötüleştiği bir dönemi yaşadık bunun farkındayız.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dCem Küçük’ten Nebati’ye ‘enflasyon’ tavsiyesi: Ben olsam tarih vermem​

    dBakan Nebati, enflasyon için tarih verdi: Aralık ayından itibaren düşecek​
‘ENFLASYONDAKİ ARTIK GEÇİCİ’

“Son dönemde tüketici enflasyondaki artışta döviz kuru ve emtia fiyatları arz yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin ön plana çıktığı için enflasyondaki bu artışın geçici olduğunu değerlendiriyoruz. Fiyat artışlarındaki vatandaşlarımıza sınırlı yansımasına yönelik adımları atmaya devam ediyoruz. Elektrikte KDV indirimi yaptık. Fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa asla izin vermiyor bunun için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda 40 bini aşkın işletmeyi saha denetimine tabi tuttuk. Bazı bakliyat ürünlerine, yemlik ürünlere, karkas et ve sağlık bitkilerine ihracat kısıtlaması getirdik. Bitkisel yağlarda 30 Haziran’a kadar gümrük vergisini sıfırladık.”
 
Üst