Ağbaba’dan ‘yüzde 21,7 büyüme’ tepkisi: Halkı yoksullaştıran büyüme

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yılın ikinci çeyreğinde ekonominin yüzde 21,7 büyüdüğü açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’dan tepki geldi. “Bu büyümenin adı ‘halkı yoksullaştıran’ büyümedir” diyen Ağbaba, ekonomi büyüdükçe çalışanların yoksullaştığını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, rakamlarla ekonominin büyürken çalışanların yoksullaştığını ortaya koydu. “Ekonomi yılın ikinci çeyreğinde %21,7 büyüdü ama büyümeden çalışanların aldıkları pay küçüldü!” diyen Ağbaba şöyle devam etti:

Ekonomi yılın ikinci çeyreğinde %21,7 büyüdü ama büyümeden çalışanların aldıkları pay küçüldü!

Geçen yılın ikinci çeyreğine göre işçilerin aldıkları pay bu çeyrekte %4,1 azalarak %32,1'e düştü.

Türkiye ekonomisi büyüdükçe, çalışanlar yoksullaştı ++

— Veli AĞBABA (@veliagbaba) September 1, 2021


“Geçen yılın ikinci çeyreğine göre işçilerin aldıkları pay bu çeyrekte %4,1 azalarak %32,1’e düştü. Türkiye ekonomisi büyüdükçe, çalışanlar yoksullaştı. Türkiye’de ikinci çeyrekte: 9 milyondan fazla işsiz var. Bu yılın ilk 7 ayında 53 binden fazla esnaf iflas etti. Ocak ila Haziran ayı arasında bankalara olan borcunu ödeyemediği için 603 bin kişinin ismi kara listeye girdi. Türkiye, %19’luk enflasyonla dünyada 12. sırada! Açlık sınırı 2927 lira ile asgari ücreti geride bıraktı. Bu büyümenin adı “halkı yoksullaştıran” büyümedir!”
 
Üst