Neler yeni

650 milyon liralık hurdalık

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
11,759
65 milyon euro (650 milyon TL) ödenen ve bir yıl sonra arızalanmaya başlayan otobüsler İstanbul Edirnekapı ve Hasanpaşa garajlarında hurdaya döndü.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş döneminde Hollandalı “Advanced Public Transport Systems (APTS)” isimli firmadan Phileas marka 50 körüklü otobüs alınmasına karar verilmiş, her bir otobüs için 1 milyon 307 bin 950 euro ödenmişti.

Söz konusu tutarın muadil otobüs fiyatlarının yaklaşık dört katı olduğu belirtilmişti. Bir yıl sonra arızalanmaya başlayan otobüsler kullanılamaz hâle gelmiş ve atıl duruma düşmüştü.

hurda1-300x200.jpg

Halkın vergileri ile Hollanda’dan ithal edilen yüz milyonlarca liralık otobüsler çürüyor.


İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİNDEN TEPKİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan şahsi Twitter hesabında, “Skandal! İETT Üzerinden AKP dönemi soygunu! Zarar 600 milyon. 60 araç üreten Hollandalı şirket 50 adetini İBB’ye satıyor ve sonra batıyor. Her şey ortada.” ifadelerini kullandı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dCHP’li Hakverdi: ‘Beşli Çete’nin vakıflara bağışları Meclis’te araştırılsın​

    dBerat Albayrak yeşil sahalara geri döndü​

    d‘Adrese teslim’ ihale: Oruç Reis gemisini, Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı işletecek​
Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Topbaş açılan davada 2014’te savunma yapmış, topu İETT’ye atmış ve ihaleyle ilgisi olmadığını savunmuştu. Mahkeme, Topbaş’ın beraatine karar vermişti. Yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan Kadir Topbaş, 13 Şubat 2021’de hayatını kaybetmişti.
 
Üst