Neler yeni

150 bin dolarlık Porsche, Türkiye’de 600 bin dolar

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
18,667
Otomotiv endüstrisi üzerine yayınları ile dikkati çeken Jalopnik’te David Tracy imzasıyla yayımlanan haberde Türkiye’de araba fiyatlarının yüksek vergiler sebebiyle ne kadar yüksek olduğu “Porsche Cayenne Coupe” model taşıt örneği ile anlatıldı.

Haberde asıl fiyatı 150 bin Amerikan Doları (1,3 milyon TL) olan Cayenne’in Türkiye’de 600 bin dolara (5,1 milyon TL) satıldığı belirtildi. Fiyat farkının Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) sebebiyle katlandığı vurgulandı.

Söz konusu lüks modelin yanı sıra bütün diğer otomobillerin Türkiye’de katbekat pahalı olmasına sebep olan ÖTV’yi hakkında araştırma yapan Tracy, halkın yüksek ÖTV’ye itiraz etmediğini dikkat çekici bulduğunu aktardı. Tracy, araç pahalılığını vergiler ve resmi düzenlemeler kadar etkileyen bir başka etken olmadığını belirtti.W

“YÜKSEK VERGİLER KARŞISINDA BÜYÜLENDİM”

Tracy, dünyada otomobile uygulanan vergiler konusunda zirvede olması muhtemel olan Türkiye’nin kendisini “büyülediğini” kaydetti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d2,2 trilyon dolar verginin 495 milyar doları faize gitti​

    dGümrük Vergisi sıfırlandı, ithalatçı ödediği ile kaldı​

    dVergi ve borç yapılandırmasında başvuru süresi uzatıldı​
Türkiye’yi ziyaret ederek İstanbul’da bazı taşıtların fiyatlarını, vergi oranlarını inceleyen Tracy’nin yayımladığı videoda şaşkınlığını saklayamadığı görüldü.
 
Üst