“Çekirdek” operasyonu: Dolar 8,50 TL’yi de geçti

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “Manşet enflasyona (TÜFE) değil, çekirdek enflasyonu esas alacağız.” sözleri ile faiz indirimi işareti vermesi Türk Lirası’nda değer kaybını hızlandırdı.

“Çekirdek operasyonu” diye nitelenen politika değişikliğinin etkisiyle dün sabah saatlerinde dolar/TL paritesini dakikalar içinde yüzde 2 değer kazanmasına yol açmıştı.

8,35 TL’den 8,48 TL’ye kadar yükselen dolar bugün de yükseliyor. Bugün de TL Karşısında değer kazanmaya devam eden dolar Türkiye saati ile 10.20’de 8,52 TL’nin eşiğinde.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt dün yayımlanan analizinde 8,52 TL’nin geçilmesi hâlinde doların 8,62 TL’ye kadar yükselebileceğine işaret etmişti. Euro 10,08 TL’ye kadar tırmanırken, İngiliz Sterlini 11,73 TL, İsviçre Frankı 9,25 TL oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar altının gramı 489 TL’den, çeyrek altın 801 TL’den satılıyor. Altının ons (31,10 gram) fiyatı 1.790 dolara gerilediği için dolardaki değer artışı altının Türkiye fiyatına sınırlı yansıdı.

“FAİZ İNDİRİMİ İÇİN HAZIRLIKLAR HIZLANDI”

Türk Lirası dünden beri yüzde 1,70’ten fazla düşüşle en fazla değer kaybeden ikinci gelişen ülke para birimi olurken, dolar karşısında en fazla değer kaybına Brezilya Reali maruz kaldı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 368 baz puan seviyesine yükselirken, 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 18,23 civarında seyrediyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB’de faiz indirimi hazırlıklarının hızlandığını belirterek, eylül ayında doğrudan bir faiz indiriminin olabileceğini söyledi.

Şahan-Kavcioğlu-dolar-300x200.jpg

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuştukça dolar yükseliyor.


Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyona dair sözlerinin politika faizi artışı gereğini ortadan kaldırmak olarak youmlayan Bürümcekçi, “Eylül ayı Para Politikası Kurulu’nda doğrudan faiz indiriminin başlatılması olarak yansıyabilir ve/veya para politikası duruşuna ilişkin mesaj cümleleri konuşmadaki çekirdek enflasyon odağına uygun şekilde değiştirilerek bir sonraki toplantıda indirimlerin başlamasının önünü açılabilir.” dedi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın odağını manşet enflasyondan çekirdek enflasyona çevirdiğini belirtti.

ERDOĞAN: BEN DE BİR YERLERE İŞARETİMİ VERMİŞ OLUYORUM

“Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır.” diyen Kavcıoğlu, salgının getirdiği olağanüstü koşulların çekirdek enflasyonun önemini artırdığını vurguladı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBankada parası olanlara “30 Eylül” uyarısı​

    dDolar dakikalar içinde niye fırladı?​

    dErdoğan talimat vermişti, Merkez Bankası faiz indirimine hazırlanıyor​
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ağustos’ta katıldığı bir televizyon programında, “Ben de buradan bir yerlere işaretimi vermiş oluyor. Enflasyonu da faizi de düşüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın sözleri “Merkez Bankası ile Türkiye İstatistik Kurumu’na talimat” şeklinde yorumlanmıştı.
 
Üst