Şimdi de konteyner krizi: Fiyatlar kontrolden çıktı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Küresel ticaret artan taşımacılık maliyetlerinden olumsuz etkilenirken, konteyner taşımacılığının önemli oyuncusundan fiyatlara müdahale geldi. Dünyanın üçüncü en büyük konteyner taşımacılık şirketi CMACGM SA spot navlun fiyatlarını geçici süreyle dondurma kararı aldı.

Drewry Dünya Konteyner Endeksi’ne göre, 40’lık bir konteynerin Çin’in Şanghay Limanı’ndan Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles Limanı’na deniz yoluyla taşınmasının maliyeti geçen hafta 11 bin 569 dolara kadar çıktı. Söz konusu tutar geçen yıl 3 bin doların altındaydı.

2 ŞUBAT 2021 TARİHİNE KADAR FİYATLARI DONDURDU

Dünyanın üçüncü en büyük konteyner taşımacılık şirketi CMACGM SA, internet sitesinden yaptığı duyuruda şunları kaydetti: “Piyasa tarafından yönlendirilen bu fiyat artışlarının önümüzdeki aylarda sürmesinin beklenmesine karşın, grup, kendi markaları altında faaliyet gösteren tüm hizmetler için spot navlun oranlarını daha da artırmama kararı aldı.”

9 Eylül tarihi itibarıyla dondurulan fiyatlar 1 Şubat 2022 tarihine kadar devam edecek.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dDeutschebank uyardı: Türkiye’nin böyle bir lüksü yok​

    dNavlun 4’e katlandı, enflasyon kasırgası geliyor​

    dÇimentoya yüzde 200 zam gelince müteahhitler inşaatları durdurdu​
Marsilya merkezli şirket, gemicilik sektöründe daha önce görülmemiş bir durumun ortaya çıktığını, bu dönemde müşteriler ile uzun dönemli ilişkiye öncelik verdiklerini kaydetti.

California’nın ikiz limanları Los Angeles ve Long Beach sahillerinde yanaşmak için sıra bekleyen gemi sayısının perşembe günü 49 ile rekor seviyeye çıkması “konteyner krizinin devam edecek” şeklinde yorumlandı.
 
Üst