Şantiyede çimento krizi: Müteahhitler fahiş zamma bayrak açtı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
İnşaat sektöründe çimento krizi patlak verdi. Fiyat artışlarından şikâyetçi olan müteahhitler “iş bırakma” kararı aldı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda inşaatların 2 Eylül Perşembe günü durdurulması kararı çıktı. Kararı açıklayan İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektörünün, tüm girişimlere rağmen zam yapmaya devam ettiğini söyledi.

Eylem kararının akabinde İMKON’un resmi hesabı başta olmak üzere, federasyon genel sekreterinin ve bağlı derneklerden bazılarının Twitter hesapları kapatıldı.

İMKON, 2 Eylül Perşembe günü, Anadolu’daki birlik ve dernek başkanları ile bir araya gelerek boykot ve eylemi başlatacak.

ÇİMENTONUN TONU 500 TL’YE ÇIKTI

“Çimento sektörü eğer, yakın bir zaman diliminde inşaat sektörünün, müteahhitlik sektörünün, kamunun, Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki telkinlerine uymaz, keyfe keder zam yapmaya devam ederse iş bırakacağız.” diyen İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, girişimler sonuç vermediği gibi tonu 450 TL olan çimentonun fiyatının 500 TL’ye yükseltilerek yüzde 12 oranında yeni zam yapıldığını bildirdi.

Tellioğlu, Anadolu’daki dernekler ve birliklerle birlikte online olarak “Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı” yaptıklarını kaydetti. Tellioğlu, “Toplantımızda yüzde 80 oranında ‘inşaatları durdurarak’ grev yapalım kararı aldık. 6 milyon konut kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde 200 zam yapması kabul edilemez. Perşembe günü Anadolu’dan gelecek birlik ve dernek başkanları ile bir araya gelerek boykot ve eyleme başlayacağız.” dedi

“TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ’UN İSTEKLERİNİ DE DİNLEMEDİLER”

Yeni tip koronovirüs (Covid-19) salgınında inşaat malzemelerine belli oranlarda zam geldiğini kaydeden Tellioğlu, “İnşaat sektörü temel malzemelerine, özellikle demir ve çimentoya çok daha fazla, fahiş oradan zam geldi. Ama demir kısmen Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un başkanlığında yaptığımız toplantıda bakanlığın ve bizim taleplerimize uyarak indirime gidildi ve demir fiyatları kısmen kontrol altına alındı. Fakat çimentoya gelince her geçen gün fiyat artışıyla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

“Çimentonun yurt dışı girdisi hemen hemen yok.” diyen Tellioğlu, “Yurt dışından ithalata dayalı bir mamul durumları da yok. İmalat maliyetlerinin en önemli girişi enerji, toprak, bunları da üst üste koyduğumu zaman ortalama yüzde 50-60 arasında maliyet artışlarının olmasını kabul edebiliriz. Fakat yüzde 200 maliyet artışları kabul edilir gibi değil.” ifadelerini kullandı.

Tellioğlu, Dünya’ya verdiği mülakatta şöyle devam etti: “Kırıldığımız konu 45 gün önce Ticaret Bakanımız Mehmet Muş başkanlığında toplandığımızda geçen yıl tonda 160 TL olan çimento fiyatını 450 TL yapmışlardı. Biz buna itiraz etmiştik bakan beyde bize hak vermişti. Çimentoculardan biraz indirim yapmalarını kendilerine rica etmişti. Onlar da zoraki başlarını sallamışlardı. Fakat bırakın indirim yapmayı devamlı zam yapıldı.”

“MUHTELİF BÖLGELERİ PARSEL PARSEL BELİRLEMİŞLER”

Tellioğlu, “Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki çimento bölgelerini parsel parsel belirlemişler. Bu bölge senin, bu bölge benim gibi. Sen bu bölgeye ucuz satamazsın gibi yaptırımları söz konusu.” diye konuştu.

Betonculara “Ucuz beton satmayın.” diye baskı uygulandığını ifade eden Tellioğlu, “Beton firmaları da feryat halde. Bizi arıyorlar bir grev yaparsanız bizde greve katılmak istiyoruz tarzında talepleri var.” dedi.

TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), çimento fiyatlarına ilişkin medyada çıkan haberler üzerine ortak açıklama yaptı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dÇimento devi, küçük yatırımcıdan topladığı parayla borç kapatacak​

    dElektrik şirketleri yüzde 15’lik zammı yüzde 40 olarak mı yansıttı?​

    dÇimentoya yüzde 37 zam: Müteahhitler ‘iş bırakırız’ dedi​
Fiyatlarda yüzde 200 gibi olağandışı bir artış yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapılan açıklamada, çimentonun birinci sınıf bir yapının tüm maliyeti içindeki payının yaklaşık yüzde 3 seviyesinde olduğu ifade edildi.

Açıklamada çimento fiyatlarıyla ilgili şöyle denildi: “2021 yılı temmuz ayında petro-kok fiyatları geçen senenin temmuz ayına göre yüzde 270, ithal kömür ve elektrik fiyatları sırasıyla yüzde 193 ve yüzde 64 oranında artmıştır. Aynı dönemde dolar kuru ise 6,86 TL’den 8,63 TL’ye yükselmiştir. Buna rağmen sektördeki fiyatlar, maliyet artışının çok daha altında seyretmektedir.”

EYLEM KARARINDAN SONRA TWITTER HESAPLARI KAPATILDI

Eylem kararının akabinde İMKON ve bağlı derneklerin Twitter hesapları bir bir kapanmaya başlandı.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, “Kıymetli arkadaşlar maalesef İMKON ve genel sekreterliğimizin hesabını da kapatmışlar. Muhtemelen benimkini de kapatabilirler. Çok önemli değil, biz her türlü mücadelemizi anladıkları dilden yaparız. Sizden tepki olarak yaptığım açıklamaları paylaşmanızı ve altında destek yorumlarınızı rica ediyorum.”

Bu arada Mersin, Antalya ve Elazığ İMKON’un resmi hesapları da kapatıldı.
 
Üst