İstanbul’da suya yüzde 15,62 zam

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) 2’nci Olağanüstü Genel Kurulu’nda şebeke suyunun metreküp fiyatına yüzde 15,62 zam yapılması teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Yeni tarife 20 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak. Zamlı tarife ile Katma Değer Vergisi (KDV) hariç konut 1’inci kademe için suyun metreküp fiyatı 4,5 TL, konut 2’nci kademe için 6,75 TL, iş yerleri için ise 12,09 TL oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 1’inci Başkanvekili Zeynel Abidin Okul’un başkanlığında toplanan İSKİ Genel Kurulu, İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2021 Yılı Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarife teklifini müzakere etti.

İSKİ: MÜTEAHHİTLERE ÖDEME YAPAMIYORUZ

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İstanbul’un alt yapısının nüfus artışına paralel olarak devam ettiğini, eski tesisatın yenilenmesi, akaryakıt ve ithal ekipman, ile şehir dışındaki barajlardan alınan suyun maliyetinin artması gibi giderler olduğunu söyledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dZamda çifte tarife: Memura yüzde 5+7, sendika başkanına yüzde 100​

    dİstanbul’da ekmeğe yüzde 25 gizli zam​

    dDoğalgaz müjdesinden sonra elektrik ve doğalgaz faturalarına 35 kez zam​
İSKİ’nin müteahhitlere ödeme yapamadığını ve müteahhitlerin her gün dilekçe gönderdiklerini anlatan Mermutlu, suyun metreküp fiyatına yüzde 39 artırılması gerektiğini kaydetti. İSKİ Genel Kurulu ise zammı yüzde 15,62 olarak onayladı.

Son iki yılda yedi zam teklifi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ittifakı tarafından reddedildiği için Genel Kurul’dan onay alamamıştı.
 
Üst