Çimentoya yüzde 200 zam gelince müteahhitler inşaatları durdurdu

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
76,733
Müteahhitler ile çimento firmaları arasında söz düellosu ile başlayan tartışmada herhangi bir mutabakata varılamayınca alınan boykot kararı uygulandı. İnşaatları geçici olarak askıya alındı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyon (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, Bloomberg HT’ye verdiği mülakatta daha önce duyurdukları gibi inşaatları geçici olarak durdurduklarını söyledi. Tellioğlu, boykotun ne kadar devam edeceğine gelişmeler göre karar vereceklerini belirterek, “2 günde de bitirebiliriz, 15 gün de uzatabiliriz.” diye konuştu.

ÇİMENTO FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 200’Ü BULDU

Tellioğlu, çimento fiyatlarında yüzde 200’ü bulan haksız zamlar olduğunu belirterek çimentocularla masaya oturmak istediklerini belirtmişti. Tellioğlu, masa talebine herhangi bir yanıt alamayınca grev kararı aldıklarını kaydetmişti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dŞantiyede çimento krizi: Müteahhitler fahiş zamma bayrak açtı​

    d9 çimento şirketine rekabeti ihlal soruşturması​

    d‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’​
Tellioğlu şunları dile getirmişti: “Çimentocular, ‘üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurtdışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz’ diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurtdışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz.”

“GEREKİRSE ÇİMENTO FABRİKASI KURACAĞIZ”

“4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz.” diyen Tellioğlu, “Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz.” dedi.
 
Üst