Neler yeni

Çimento kavgasında fatura 600 bin işçiye kesilebilir

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
11,750
Artan çimento fiyatlarını protesto etmek için 9 Eylül’den itibaren 15 gün iş durdurama eylemi başlatan müteahhitler, çimento fiyatlarının düşmemesi halinde işçi çıkarmayı planlıyor.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, eylemlerden sonuç alamamaları hâlinde 1,2 milyon işçiden en az 600 bininin işine son vermek mecburiyetinde kalabileceklerini söyledi.

Hükûmet, müteahhitlerin iş bırakma eylemini açıklamalarının akabinde çimento ve klinkeri ihracı kayda bağlı mallar listesine almıştı. Bu yolla çimento ihracatının yavaşlayacağı, ihraç edilmeyen çimentonun içeriye satılacağı, böylece fiyatların düşeceği tahminleri yapılıyordu.

Kararı değerlendiren Tellioğlu, gümrük adımının sonuç vermesi hâlinde eyleme son verebileceklerini belirtimişti.

Ancak Tellioğlu, Ticaret Bakanlığı’nın çimento ihracatına yönelik aldığı önlemin fiyatlarda herhangi bir düşüş sağlamadığını, fahiş fiyat uygulamalarının aynen devam ettiğini söyledi.

İş durdurma eylemine devam ettiklerini belirten Tellioğlu, 15 günlük eylem sürecinin sonunda hedeflerine ulaşamamaları halinde nasıl bir yol izleyeceklerini Sözcü’ye anlattı.

“600 BİN CİVARINDA KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARABİLİRİZ”

“Yüzde 200 zamlanmış çimento fiyatlarıyla inşaata deva etmemize imkân yok.” diyen Tellioğlu, 15 günün bitiminde süreyi 15 gün daha uzatıp iş durdurma eylemini 1 aya çıkarabileceklerini kaydetti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dŞantiyede çimento krizi: Müteahhitler fahiş zamma bayrak açtı​

    dTrabzonspor’un eski başkanı Hacıosmanoğlu’na ihale yağıyor​

    dBilal Erdoğan’ın kayınpederinin şirketi kamu ihalesinden ihya olmuş​
Tellioğlu şöyle devam etti: “Sonuç alamazsak ne yapabiliriz diye düşündük. Birçok arkadaşımız işçi çıkarma yolunu gösterdi. Eğer eylem süresi biter ve fiyatlar hâlâ düşmemiş olursa, eylemlere destek veren müteahhitlerimizin inşaatlarında çalışan 1,2 milyon işçiden en az yarısını, yani 600 bin civarında işçiyi işten çıkarmak mecburiyetinde kalabiliriz.”

“BÜYÜK MÜTEAHHİTLERİN TUZU KURU” İMASI

İnşaatlarda iş bırakma kararının ardından Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, boykot kararına destek vermediklerini söyledi.

Eren’in açıklamalarını değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, kamu müteahhitlerinin küçük bir topluluk olduğuna işaret etti.

Tellioğlu, “TMB çoğunlukla devlete ve yurtdışına iş yapan 100 üyeli bir birlik. Biz ise 100 binlerce müteahhidiz. Büyük müteahhitler devletten fiyat farkı alıp zarardan kurtuluyor. Yüzde 200 zamlanan çimento fiyatlarının yüzde 85 arttığını söylemeleri de gerçekle bağdaşmıyor.” dedi.
 
Üst