Neler yeni

Çığır açacak icat

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
11,750
Bataryaların şarj süresi ve menzil, elektrikli otomobillerin tercih edilmesinin önündeki en büyük engel olarak gösteriliyordu. Çığır açan icat sayesinde akıllı telefonlardan elektrikli Tesla otomobillerine kadar her şeyde kullanılan lityum iyon pillere kıyasla çok daha kısa sürede çok daha fazla enerji ve şarj tutabilen lityum metal pillerin gücünden faydalanılacak.

Bilim insanları şimdiye kadar ticari uygulamalarda kullanılabilecek kadar stabil bir lityum metal pil icat edememişti.

Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan (SEAS) bir ekibin geliştirdği teknoloji yeni nesil bataryanın en az 10 bin kez şarj edilip şarjının boşaltılmasını mümkün kılıyor. Söz konusu icat elektrikli taşıtların şarj sürelerinin azalması ve menzilin artması anlamına geliyor.

“DAHA ÜSTÜN BİR PERFORMANS MÜMKÜN”

SEAS’ta doçent olan Xin Li “Bir lityum metal pil, yüksek kapasitesi ve enerji yoğunluğu sebebiyle pil kimyası için kutsal kâse kabul ediliyor.” dedi.

Xin Li, “Fakat bu pillerin stabilitesi hep zayıf olmuştur. Bu pillerin temel termodinamiklerini inceleyerek daha üstün bir performans elde edebiliriz. Bu pillerin birçok imkânından yararlanabiliriz.” ifadelerini kullandı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSıkıcı ev işleri Tesla Bot’a havale​

    dHyundai’den ilk elektrikli otomobil​

    dTesla bitcoin ile ödeme kabul etmeyecek​
“Nature” isimli bilimsel dergide 8 Eylül 2021 Çarşamba günü yayımlanan araştırma, bataryayı bir araya getirirken pilin kendi kendini iyileştirmesine ve bozulma sorununu çözmesine olanak tanıyan yenilikçi ve çok katmanlı bir yaklaşım içeriyor.

“TİCARİ PİL İÇİN HÂLÂ BAZI ZORLUKLAR VAR”

Elektrikli araç endüstrisinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için tasarımın ticari olarak geliştirilebileceği umuluyor.

Dr. Li şunları söyledi: “Kavramın ispatı niteliğindeki bu tasarım, katı haldeki lityum metal pillerin ticari lityum iyon pillerle rekabet edebileceğini gösteriyor. Çok katmanlı tasarımımızın esnekliği ve çok yönlülüğü, pili, batarya endüstrisindeki seri üretim prosedürleriyle potansiyel olarak uyumlu kılıyor.”

Independent Türkçe’nin haberine göre Li, “Tasarımı ticari pile yükseltmek kolay olmayacak ve hâlâ birtakım pratik zorluklar yaşıyoruz fakat bunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz.” diye konuştu.
 
Üst